سومین زمین لرزه در ژاپن
زمین لرزه پنج و هفت دهم ریشتری شرق ژاپن را لرزاند

سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرد زمین لرزه ای به بزرگیپنج و هفت دهمدرجه در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر صبح روز شنبه سواحل شرقی جزیره هونشو ژاپن را لرزاند. به گزارش خبرگزاری شین هوا از توکیو، این زمین لرزه ساعت سه و یازده دقیقه و پنجاه و نه ثانیه به وقت گرینویچ روی داد.

کانون این زمین لرزه در عمق حدود بیست و چهار کیلومتری زمین بود.

دومین زمین لرزه در ژاپن

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرد پس لرزه ای شدید به بزرگیشش و هشت دهمدرجه روز شنبه سواحل شرقی ژاپن را لرزاند.

اولین زمین لرزه در ژاپن
این زمین لرزه کمتر از بیست و چهار ساعت پس از زمین لرزه ایهشت و نه دهم ریشتریکه به وقوع سونامی منجر شد، روی داد و بیش از چهار هزار نفر از مردم مناطق زلزله زده ژاپن براثر سونامی ناپدید شده اند. این درحالی است که صدها جسد نیز کشف و شناسایی شده است.

تلویزیون ژاپن به نقل از مقامات رسمی این کشور اعلام کرد تلاش برای یافتن ناپدید شدگان ادامه دارد. همچنین ساکنان مناطق زلزله زده از پس لرزه های شدید همچنان وحشت زده هستند.

بزرگراه ها و جاده های منطقه که براثر شکاف های بزرگ و عمیق ناشی از زلزله و یا هجوم امواج آسیب دیده اند همچنان بسته اند. این در حالی است که ترافیک سنگینی در شهر توکیو بوجود آمده و مردم این شهر ساعت ها در ترافیکی که طول آن به بیش از شش کیلومتر می رسد وقت سپری می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، پلیس ژاپن روز شنبه اعلام کرد در پی زلزله شدید روز جمعه و سونامی ناشی از آن، بیش از دویست و پانزده هزار نفر از شمال شرق این کشور تخلیه شدند.


جدیدترین خبرها حاکی از ان است که تکانهای ناشی از این زمین لرزه به یکی از نیروگاههای هسته ای ژاپن اسیب وارد کرده است.

منطقه ای به شعاع شش مایل در اطراف این نیروگاه هسته ای تخلیه شده است.

دقایقی پیش نیز اعلام شد به یکی دیگر از نیروگاههای هسته ای ژاپن خسارتهایی وارد شده است.

از این رئاکتور مواد هسته ای به بیرون نشت کرده است.

وقوع زمین لرزه سبب افزایش شدید فشار در داخل هسته اصلی این رئاکتور شده است.