به گزارش افکارنیوز به نقل ازشبکه خبری العالم، مرکز هشدارهای سونامی امروز عنوان کرد که هشدارهایی را به ایالتهای کالیفرنیا، اورگان، واشنگتن و جنوب آلاسکا داده شده است.

به ساکنین هاوایی پیشتر از این اخطار شده بود تا خانه های خود را ترک کنند و با توجه به همین امر هزاران نفر از مردم نواحی ساحلی آن منطقه را ترک کردند.

مرکز هشدارهای سونامی امروز عنوان کردند که علاوه بر هاوایی هزاران نفر دیگر از ساکنان نواحی ساحلی ایالت کالیفرنیا نیز آن منطقه را تخلیه کردند.

زمین لرزه سهمگین ۸.۹ دهم ریشتری که در ژاپن رخ داد منجر شد تا هشدارهای سونامی در بیشتر نواحی اقیانوسیه اعلام شود.

هشدارها و راهنماییها از کانادا تا سواحل اقیانوسیه جنوب آمریکا مکررا شنیده می شدند.

مقام های منطقه ای گفتند ارتفاع جزر و مدی که در سواحل هاوایی رخ داد، بیشتر از حد معمول بود، تاکنون هیچگونه گزارشی در خصوص مجروح شدن افراد و یا وارد آمدن خسارات شدید ارائه نشده است.

یکی از مقام های کاخ سفید گفت: هاوایی آمادگی مقابله با خطرات را دارد ولی هنوز هم نگرانیهایی در ارتباط با دیگر نواحی از جمله سواحل غربی آمریکا وجود دارد.

' بیل دیلی ' رییس دفتر کاخ سفید گفت من فکر می کنم نگرانیهای عظیمی که ساعتها پیش وجود داشت به تدریج کاهش یافته است.

مرکز هشدارهای سونامی عنوان کرد که امواج سونامی به بلندی شش پا به شهرهای شمالی ایالت کالیفرنیا از جمله کرسنت سیتی برخورد کرده اند.

' جردن اسکات ' سخنگوی آژانس ' مدیریت مواقع فوق العاده ' در ایالت کالیفرنیا امروز هشدار داد که احتمال دارد ۱۰ تا ۱۲ ساعت طول بکشد تا تاثیرات زمین لرزه در آن ایالت به طور کامل برطرف شود.

وی افزود هزاران نفر از ساکنین نواحی ساحلی ایالت کالیفرنیا مجبور به ترک خانه های خود شده اند برای مثال شش هزار نفر از ساکنان شهر ' سنتاکروز ' به شهرهای دیگر گریخته اند.

علاوه بر ایالت کالیفرنیا، مقام های ایالت اورگان که در مجاورت کالیفرنیا قرار گرفته است نیز امروز مدارس را تعطیل کرده و از ساکنان آن ایالت خواستند تا خانه های خود را ترک کنند.

علاوه بر ایالتهای آمریکا، کانادا که کشور همجوار آمریکا است نیز هشدارهایی را در این خصوص به مردمش اعلام کرده است.