مراسم تشییع جنازه نخست‌وزیر اسبق انگلیس در حالی به صورت رسمی برگزار شد که صدها نفر با حضور در حاشیه این مراسم، به سیاست‌های وی و همچنین هزینه‌های مراسم تشییع اعتراض کردند.

به گزارش افکارنیوز، مراسم تشییع رسمی جنازه «مارگارت تاچر» امروز در میان اعتراضات مخالفان وی برگزار شد.

تظاهرات امروز در مواردی به بروز درگیری میان هواداران و مخالفان تاچر نیز منجر شد. هرچند که این تظاهرات‌ها با توجه به تدابیر شدید امنیتی و درخواست‌های مقامات انگلیسی برای عدم اعتراض به تاچر، محدودتر از چیزی بود که پیش از این انتظار می‌رفت.

اغلب مخالفان تاچر که در مسیر تشییع جنازه وی حضور داشتند، به هنگام عبور تابوت تاچر روی خود را از آن برگرداندند. تظاهرات‌کنندگان پلاکاردهایی با شعارهایی علیه تاچر نیز به دست داشتند.

«چارمین کنر» ۵۸ ساله یکی از مخالفان تاچر است که در این تظاهرات حضور داشت. وی به شبکه «اسکای‌نیوز» گفت: سیاست‌های تاچر مبتنی بر مادی‌گرایی فردی بود. او اختلاف میان فقیر و غنی را به شدت افزایش داد و بسیاری از جوامع و صنایع را ویران کرد.

تاچر بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ نخست‌وزیر انگلیس بود. سیاست‌های اقتصادی که تاچر در پیش گرفت، به خصوص در دولت اول وی به افزایش شدید بیکاری در جامعه انگلیس منجر شد. وی همچنین مخالف سرسخت قدرت سندیکاهای کارگری بود و این اتحادیه‌ها را به شدت محدود کرد. علاوه بر این عدم نرمش وی در برابر اعتصاب سراسری معدنچیان، موجب شده تا بخش بزرگی از جامعه کارگری انگلیس از او متنفر شوند.

انگلیس در دوران نخست‌وزیری تاچر با تظاهرات‌های بی‌سابقه‌ای روبرو شد. طرح موسوم به «مالیات سرانه» که عملا میزان مزایای دولتی خانواده‌ها را کاهش می‌داد، خاطره بسیار تلخی از وی در میان جامعه انگلیس به جای گذاشته است.

تاچر ۸۷ ساله دوشنبه هفته گذشته درگذشت. خبر مرگ وی با جشن و پایکوبی مخالفان وی همراه شد. بسیاری از کسانی که از سیاست‌های تاچر رنج برده بودند، در انگلیس، اسکاتلند و ولز به خیابان‌ها آمدند و مرگ وی را جشن گرفتند.

امروز ده‌ها نفر از معدنچیان بازنشسته نیز در «دورهام» انگلیس گرد هم آمدند. اغلب این افراد می‌گفتند که می‌خواهند مرگ تاچر را جشن بگیرند.

در شهر لیورپول هم شورای شهر از بیم شکلگیری تظاهرات و اعتراض، پخش زنده مراسم در مرکز شهر را لغو کرد.

کد خبر: 212305