به گزارش افکارنیوز، مراسم بزرگداشت شهادت شهیدان آیت‌الله محمدباقرصدر و شهید بنت‌الهدی صدر با حضور خانواده شهید صدر، آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب، نماینده جنبش عمل، حجت‌الاسلام محمد ساعدی مدیر مرکز تحقیقاتی شهید صدر در قم، فریبا انیسی نویسنده کتاب «دختری از تبار هدایت»، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری روزنامه‌نگار و جمعی از علاقه‌مندان در محل مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار شد.


در این مراسم آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در سخنانی اظهار داشت: شهید محمدباقر صدر سیدالشهدای عصر ما است.


وی افزود: بیت صدر از نادرترین بیوت عالم تشیع است چرا که از این بیت حدود دو قرن از تاریخ تشیع نوابغی به وجود آمده است.


آیت‌الله اراکی یادآور شد: در بین طاغوت‌های سقوط کرده از جمله شاه تا علی عبدالله صالح دو طاغوت داریم که به ذلیل‌ترین شکل هلاک شدند که یکی صدام و دیگری محمد قذافی است که توسط این دو بیت نابود شدند و این خود از نشانه‌ها و امتیازهای این بیت در پیشگاه خداوند است.


وی تصریح کرد: یکی از برجستگی‌های مرحوم سیدمحمد باقر و امام موسی صدر این است که جامعیت تعهد بین اصالت‌ها را داشتند که جمع بین این دو خصلت کار دشواری است. مرحوم محمدباقر صدر یک فقیه کلامی، فیلسوف متعهد و منبع این فکر اصیل بود و وقتی وارد کلام می‌شد متکلمی تمام عیار و در فلسفه و فقه و اصول نیز این‌چنین بود و آنچه مرحوم آیت‌الله محمدباقر صدر بیان داشت است فقه و اصولی متمایز از دیگران است.


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: ‌ آنچه او ارائه داد یک ساختار نوین از علم نوینی به نام منطق دلالت است که در حوزه‌های علمیه ما توسط ایشان ارائه شد و منطقی به نام منطق استقراء بود که این نظریه هنوز به خوبی در حوزه‌های علمیه بیان نشده است.


وی تصریح کرد: همچنین علاوه بر امتیازهای فکری ایشان سامان‌یابی و سازماندهی فکری نیز از امتیازهای دیگر او است و همه ابتکارات او سازماندهی شده است و تنها در اقتصاد شکل گرفته نشده بود بلکه در فلسفه نیز اینچنین بود او همچنین در تفکر شیعی یک متفکر شیعی اصیل بود که هرگز در تفکر شیعی محصور نشد بلکه در همه تفکرات وجود داشت و آنها شکسته و حضوری مؤثر داشت.


آیت‌الله اراکی اظهار داشت: آیت‌الله صدر فردی عراقی بود اما وقتی قیام امام آغاز شد نامه‌ای به شاگردان نوشت که دیگر از مرجعیت من سخن نگویید بلکه باید از پرچم امام خمینی پیروی کنید و او تمام تحولات لبنان، جنبش عمل و نیز آزادی غزه را هدایت کرد و از همین‌جا بیداری اسلامی و جنبش افریقا شکل گرفت.


* شهید محمدباقر صدر مشروعیت صدام را برای همیشه زیر سؤال برد


وی در پایان خاطرنشان کرد: کار امام موسی صدر در لبنان براساس دیدی جامع و نهضت و قیامی برای نجات مستضعفین بود و همان طور که شیعه رهبر خودش را امام موسی صدر میدانست سنی و مسیحی هم او را رهبر خود میدانست و این یک استراتژی هوشمندانه و حساب شده بود و باید سیره سیاسی امام خمینی (ره)، آیتالله محمدباقر صدر و امام موسی صدر مورد بررسی قرار گیرد چرا که آیتالله سیدمحمدباقر صدر کاری در عراق کرد که اگر انجام نمیگرفت امروز عراق یک کشور لائیک بود و او مشروعیت صدام را برای همیشه زیر سؤال برد.