به گزارش افکارنیوز، یمن به طور رسمی به ساخت و پخش فیلم «ارض مجهولة»(سرزمین ناشناخته) به کارگردانی «مانوئل دِ کوکو» کارگردان یهودی‌الاصل یونانی اعتراض کرد.

بر اساس این گزارش، این کارگردان یهودی به طور غیرقانونی در جزیره «سقطری» یمن فیلمبرداری کرده است و در آن به طور عمد، نقش قهرمان داستانش را به یک بازیگر اسرائیلی و سایر نقش‌ها را به عرب‌ها و ساکنان جزیره سقطری داده است و این بازیگران نیز هیچ اطلاعی از محتوای اصلی فیلم نداشته‌اند.

یک منبع در وزارت فرهنگ یمن اعلام کرد که این وزارت‌خانه به محتوا و مفهوم این فیلم اعتراض کرده است. فیلمی که وجهه یمن را خراب می‌کند و جزیره سقطری را به گونه‌ای معرفی می‌کند که گویی یک سرزمین دورافتاده و بدون هویت و تاریخ است و اصلا یمنی نیست. به همین دلیل نیز نام این فیلم سرزمین ناشناخته گذاشته شده تا آن را سرزمینی مجهول و ناشناخته برای جهانیان معرفی کند.

گفته می‌شود که این کارگردان یونانی به عنوان یک گردشگر وارد جزیره سقطری شده و بدون آگاهی مقامات دولت یمن اقدام به تولید فیلم کرده و سپس این فیلم را در قالب یک فیلم یمنی در چندین جشنواره سینمایی از جمله جشنواره‌های سینمایی ایران و عراق و سپس جشنواره بین‌المللی قاهره عرضه کرده است اما در جشنواره قاهره مشخص شد که این فیلم عربی نیست و از بخش مسابقات عربی حذف شد.

این منبع وزارت فرهنگ یمن تاکید کرد که اگر این فیلم بار دیگر به جشنواره‌ای ارائه شود، صنعا کارگردان آن را بازخواست خواهد کرد.

جزایر سُقُطریٰ مجمع‌الجزایری است که در اقیانوس هند، میان دو قارهٔ آسیا و آفریقا و در دهانهٔ خلیج «عدن» قرار دارد. این جزایر از آن کشور یمن است.

این جزایر در دوران باستان دیوسکوریدس Dioscorides نامیده می‌شد و برای یونانیان، مصریان و رومیان شناخته شده بود. در انجیل نیز نام این جزایر آورده شده‌است. مردمان جزیره مدت‌ها پیرو آیین مسیحیت نسطوری بودند که در سدهٔ شانزدهم به اسلام گرویدند.

«آلبوکرک» دریاسالار پرتغالی این جزایر را در سال ۱۵۰۷ گشود، اما در سال ۱۵۱۱، سلطان «مَهره» این جزایر را از فرمان پرتغال خارج ساخت. در سال ۱۸۸۶ جزایر سقطری به انگلیس سپرده شد.

بریتانیا از این جزیره به عنوان یک پایگاه دریایی استفاده میکرد که پس از استقلال دولت یمن جنوبی به این کشور واگذار شد. اخیرا نیز آمریکا در این مجمع الجزایر، یک پایگاه نظامی احداث کرده که اعتراض مردم یمن را به همراه داشته است.