به گزارش افکار نیوز به نقل از پرس تی وی، خبرگزاريها و منابع خبري از وقوع انفجار در راکتور هستهاي سوم نيروگاه توليد برق هستهاي شماره ۱ فوکوشيما خبردادهاند.

به گزارش آژانس امنیت هسته‌ای ژاپن، تجمع گاز هیدروژن دلیل بروز این حادثه بوده است.

ریو میاکه سخنگوی آژانس امنیت هسته‌ای ژاپن اعلام کرد: " ما معتقدیم که این انفجار در واقع ناشی از تجمع گاز هیدروژن بوده است. در مورد این‌که آیا رآکتور در پی وقوع این حادثه آسیب دیده یا خیر، نمی‌توان به سرعت اظهار نظر کرد. "

این درحالی است که برخی مقامات ژاپنی می‌گویند نیروگاه فوکوشیما در برابر این انفجار مقاومت کرده است.

دولت ژاپن پیش از این واقعه هشدار داده بود که امکان وقوع انفجار به دلیل افزایش تدریجی هیدروژن در محل استقرار این رآکتور وجود دارد.

پیش از این نیز، روز شنبه گزارش‌هایی مبنی بر انتشار مواد رادیو اکتیو از راکتور اول این نیروگاه منتشر شده بود که در پی آسیب جدی ناشی از زلزله هشت‌ونه دهم ریشتری و سونامی پس از آن، صورت گرفته بود.

وقوع زلزله و سونامی روز جمعه(۲۰ اسفند) در ژاپن به سیستم خنک کننده این نیروگاه صدمه زد.

اپراتورهای نیروگاه پیش از این، تزریق آب دریا به داخل این رآکتور را متوقف کرده بودند که این مساله منجر به افزایش سطح و فشار رادیو اکتیو در آن شده بود.

در حال حاضر اپراتورها مشغول تعمیر دستگاه‌های خنک‌کننده سه رآکتور نیروگاه اول فوکوشیما هستند.

در پی وقوع زلزله و سونامی سهمگین در ژاپن که به گفته مقامات این کشور فجیع‎ترین حادثه اتفاق افتاده در ژاپن از زمان جنگ جهانی دوم به بعد محسوب می شود، دست‎کم صدها نفر کشته و هزاران نفر ناپدید شده‌اند.

در حال حاضر امدادگران و گروه‎های نجات بین‎المللی عملیات گسترده‎ای را برای کمک به بازماندگان این حادثه آغاز کرده‎اند.

به دنبال وقوع انفجار در راکتورهای اتمی ژاپن و انتشار اخبار مربوط به نشت مواد رادیواکتیو، مقامات ژاپنی اعلام کرده‌اند که خود را برای پاکسازی افراد آلوده در منطقه آماده می‌کنند.

گزارشها حاکي از آن است که شمار قربانيان اين زلزله احتمالا تاکنون به حدود ۱۰ هزار نفر رسيده است. اين درحالي است که آمار رسمي کشتهها تاکنون حدود ۱۶۰۰ نفر اعلام شده است.