به گزارشافکارنیوز، «نوری مالکی» طی یک نطق تلویزیونی، نسبت به آغاز یک جنگ داخلی در عراق هشدار داد. مالکی گفت: روی سخن من با رؤسای قبایل، فرهیختگان و اصحاب رسانه است و از آنها می خواهم مقابل کسانی که قصد دارند بار دیگر جنگ داخلی و طایفه ای در عراق راه بیندازند، سکوت نکنند.
وی ادامه داد: نتیجه ای که از راه گفت وگو و تفاهم به دست می آید، هرگز از راه حملات تروریستی به دست نخواهد آمد.
نخست وزیر عراق در ادامه شبکه القاعده و بقایای حزب بعثرژیم صدام و نیز برخی از کشورهای منطقه را به تلاش برای ضربه زدن به عراق متهم کرد.
وی گفت: ما در میان ملت عراق دشمنی نداریم، دشمن ما فقط القاعده، گروه های تروریستی و بقایای حزب بعثهستند که هدفشان برافروختن آتش فتنه در عراق است.
نخست وزیر عراق همچنین خاطرنشان کرد: برخی طرف های خارجی نیز می خواهند عراق را ناآرام کنند.
مالکی در اظهارات خود از چهره های سرشناس استان های غربی و شمالی عراق خواست برای مذاکره با دولت آمادگی خود را اعلام کنند.
وی گفت: آنچه در شهر الحویجه و «شهرک سلیمان بیک» در استان صلاح الدین اتفاق افتاد تاکیدی است بر اینکه ما باید هر چه سریع تر به این مسئله پایان داده و به مسئولیت خود عمل کنیم. من به صراحت اعلام می کنم که اگر آتش فتنه در عراق شعله ور شود، هیچ برنده و بازنده ای نخواهد داشت.
در ناآرامی های سه شنبه گذشته شهر «الحویجه» تاکنون حدود ۲۰۰ تن از شبه نظامیان مسلح و نیروهای دولتی کشته شده اند.
شدیدترین درگیری ها از شهرهای موصل و فلوجه گزارش شده است.
از سوی دیگر، ارتش عراق به عناصر مسلحی که بخش هایی از استان صلاح الدین را به تصرف در آورده اند، ۴۸ ساعت مهلت داد که این مناطق را ترک کنند. شهرک «سلیمان بیک» واقع در ۱۵۰ کیلومتری شمال بغداد نیز عصر چهارشنبه به اشغال عناصر مسلح در آمده است.
تروریست های فعال در عراق سعی می کنند با انفجار بمب در شهرهای جنوبی، این مناطق را نیز ناآرام کنند. در همین چارچوب، انفجار خودروی بمب گذاری شده در میدان «العشرین» نجف سه شهید و ۲۳ زخمی برجای گذاشت. در بغداد نیز بمبی در مسجد «الکبیسی» واقع در شرق این شهر منفجر شد. این انفجار چهار شهید و ۳۶ زخمی برجای گذاشت.
خبر ديگر اينكه دولت عراق عصر ديروز سفير اين كشور را از قطر فرا خواند. علت اين اقدام، مداخله دوحه در امور داخلي عراق و حمايت مالي و تسليحاتي از تروريست ها اعلام شده است