به گزارش افکارنیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، انگلیس و آمریکا هر دو مدعی هستند دولت سوریه تسلیحات شیمیایی مانند گاز اعصاب سارین در سوریه استفاده کرده است. این در حالی است که سوریه تمامی این اتهامات را رد می‌کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که در جریان دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفت: «بررسی‌های اولیه از شواهدی حکایت دارند که علیه مردم سوریه تسلیحات شیمیایی به کار رفته است. این ارزیابی مقدماتی بر اساس گردآوری اطلاعات ماست.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت پرسش‌های بسیاری درباره چگونگی، زمان و مکان استفاده از این تسلیحات وجود دارد و تحقیقات جدی و موشکافانه‌ای درباره این موضوع صورت خواهد گرفت چرا که برای اثبات کاربرد تسلیحات شیمیایی «شواهد بیشتری» لازم است.

با این همه اوباما با تاکید بر اینکه اثبات این موضوع «قاعده بازی را عوض خواهد کرد»، گفت: هر قدر شلیک توپ و خمپاره بر سر غیرنظامیان وحشتناک است، استفاده از تسلیحات کشتار جمعی علیه مردم از آن هم بدتر است. همه ما، نه تنها در آمریکا، بلکه در سراسر جهان باید متوجه این امر باشیم که نمی‌توانیم بگذاریم در مناطق پر جمعیت از تسلیحات شیمیایی استفاده شود.

وی افزود: جامعه جهانی نمی‌تواند خود را کنار کشیده و تنها شاهد استفاده از سلاح شیمیایی توسط سوریه باشد. آمریکا با کمک شرکای بین‌المللی و سازمان ملل خود تلاش خواهد کرد تا شواهدی را که تاکنون بدست آمده است، با دقت پردازش کند.

اوباما پیش از دیدار با ملک عبدالله دوم مدعی شد که آمریکا به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد سلاح شیمیایی در سوریه استفاده شده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین عنوان داشت که جامعه بین‌الملل باید «عاقلانه و عامدانه» یافته‌ها را هر چه سریعتر ارزیابی کنند.

وی افزود: نگرانی‌های بسیاری وجود دارد که مهمترین آن‌ها هراس از استفاده تسلیحات شیمیایی به دست تروریست‌ها است. همین امر به حل مسئله سوریه فوریت می‌بخشد.

به گفته اوباما، بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است و راه حل سیاسی با حضور گروه‌های مختلف برای درگیری‌های سوریه نیاز است. با این حال این یک روند زمان‌بر است که به راحتی در عرض یک شب حل نمی‌شود.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز تاکید کرده هیچ ضرب‌الاجلی برای گردآوری اطلاعات درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی وجود ندارد و تاکید کرد " تمامی گزینه‌ها در دستور کار قرار دارد. "

باراک اوباما پیشتر گفته بود خط قرمز آمریکا استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی است. اقدامات جدی‌تر علیه سوریه می‌تواند اعلام منطقه پرواز ممنوع و مسلح کردن شورشیان را در بر بگیرد. با این همه دولت‌های غربی نگرانند که تسلیحات به دست تندروها بیفتد. از سوی دیگر اعلام منطقه پرواز ممنوع نیز مستلزم از کارانداختن دفاع هوایی سوریه است که عملیات نظامی بزرگی را می‌طلبد.

دولت سوریه اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.