به گزارش افکارنیوز، صدها تن از بومیان کانادا در این گردهمایی که به منظور یادآوری مصائب و مشکلات آنان در زمان کودکی و تحصیل در مدارس شبانه روزی دولتی روز پنج‌شنبه(۵ اردیبهشت) از سوی «کمیسیون حقیقت و آشتی» در شهر مونترال برگزار شد شرکت کردند.

بر اساس برآوردها ۱۵۰ هزار کودک بومی از خانواده و فرهنگ خود جدا و به مدارس شبانه روزی دولتی فرستاده شده بودند و بسیاری از آنان با بدرفتاری و سوءاستفاده روحی، جسمی و جنسی روبرو شدند.

گفته می‌شود بیش از ۱۳۰ مدرسه شبانه روزی در سراسر کانادا وجود دارد. نخستین مدرسه شبانه روزی در کانادا دهه ۱۸۷۰ آغاز به کار کرد و آخرین مدرسه نیز سال ۱۹۹۶ تعطیل شد.

یکی از زنان قربانی این بدرفتاری‌ها که در این گردهمایی شرکت کرده بود به خبرنگار پرس تی‌وی گفت در خوابگاه مدرسه خود «سوء استفاده روحی و جنسی» را شاهد بوده است.

یک قربانی دیگر نیز گفت: «شیوه زندگی سنتی و معنوی از درون ما جدا و خالی شد.»

به کودکان بومی کانادا موسوم به ملت نخست در مدارس اجازه داده نمی‌شد به زبان بومی خود تکلم کنند. آن‌ها همچنین باید با شرایط دشواری نظیر شلوغی بیش از حد، مواد غذایی ناسالم و شرایط بهداشتی ضعیف دست و پنجه نرم می‌کردند.

یکی دیگر از بومیان شرکت‌کننده در این گردهمایی نیز گفت: «این مسائل سال‌های متمادی ادامه داشت و مردم از آن اطلاع دارند و هیچ اقدامی نیز در این زمینه صورت نگرفت.»

ملت نخست کانادا می‌گویند دولت باید با فراهم کردن امکان بهره مندی از مشاوره و سایر برنامه‌ها به قربانیان سوءاستفاده در مدارس شبانه روزی کمک کند. آن‌ها همچنین می‌خواهند که داستا‌ن‌ها و سرگذشت‌‌شان در تاریخ کانادا به صورت مستند حفظ شود.

دولت استفان هارپر، نخست وزیر کانادا اخیرا به علت نقض حقوق بومیان در کانادا با انتقاداتی مواجه شده است.

جوامع بوميان کانادا ميگويند از ناکامي دولت در پرداختن به نارضايتي و شکايتهاي اجتماعي و اقتصادي که بسياري از بوميهاي کانادا با آن مواجهند نااميد شدهاند.