به گزارش افکارنیوز، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، هزاران تن از مخالفان نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق برای چندمین ماه پیاپی در استان‌های الانبار، صلاح الدین، نینوا و برخی از مناطق مرکزی عراق دست به تظاهرات زدند و آمادگی خود را برای رویارویی با نیروهای دولتی اعلام کردند.

در تظاهرات الرمادی، مرکز استان الانبار و نیز در تظاهرات مخالفان در موصل و کرکوک خطیبان نماز جمعه تاکید کردند که رهبران عشایر و نیز رهبران مذهبی نیروهای نظامی قبایل را متحد کرده و در برابر نیروهای دولتی خواهند ایستاد.

این اقدام عشایر عراق پس از آن اتخاذ می‌شود که درگیری‌هایی در چند روز گذشته میان ارتش و شبه نظامیان وابسته به عشایر عراق در برخی استان‌ها به ویژه کرکوک و صلاح الدین روی داده که به کشته شدن بیش از ۱۵۰ تن انجامید.

در همین حال، ضرب الاجل ۴۸ ساعته عشایر عراق به نیروهای دولتی برای خروج از شهرها و بازگشت به پادگان‌های نظامی امروز(شنبه) به پایان رسید و مقامات محلی بیم آن دارند که بار دیگر درگیری‌های خونین میان مخالفان مسلح و نیروهای دولتی روی دهد.

از سوی دیگر، مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل به عراق از بالا گرفتن تنش‌ها در برخی استان‌های این کشور به شدت ابراز نگرانی و تاکید کرد: در صورتی که اقداماتی فوری و قطعی برای جلوگیری از خشونت در عراق اتخاذ نشود این کشور به سوی آینده‌ای نامعلوم سوق داده می‌شود.

وی گفت: عراق اکنون بر سر یک دو راهی است و رهبران دینی و سیاسی باید با دوراندیشی مانع گسترش خشونت در کشورشان شوند.

سخنان کوبلر یک روز پس از هشدار نخستوزیر عراق نسبت به آغاز جنگ طایفهای در عراق ایراد میشود.