به گزارش افکارنیوز، به نوشته روزنامه گاردین، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس که برای تغییر تمرکز سیاست خارجی این کشور با تقویت روابط تجاری تلاش می‌کرد، ناچار به عقب‌نشینی شد و سفر به چین را به اجبار لغو کرد.

کامرون که امیدوار به برگزاری اجلاس سالانه با رهبری چین بود، با اقدام دولت پکن برای پذیرایی از فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در روز جمعه در شانگهای متعجب شد.

دولت چین پیش از سفر برنامه‌ریزی شده کامرون اعلام کرد که وی نمی‌تواند با چهره‌های ارشد پکن دیدار کند و حال کامرون منتظر است تا در پاییز، دو سال پس از اولین و تنها سفر خود به عنوان نخست وزیر به پکن، به این کشور آسیایی سفر کند.

دولت انگلیس اعلام کرد، پکن پس از دیدار کامرون با دالایی لاما، رهبر معنوی تبت در کلیسای جامع سنت پل در ماه مه سال ۲۰۱۲ وی را مجازات کرده است. در این جلسه که مشابه به دیدار گوردون براون با دالایی لاما در قصر لمبثدر سال ۲۰۰۸ بود، انگلیس تلاش کرد تا نشان دهد دالایی لاما را به عنوان رهبر معنوی تبت به رسمیت می‌شناسد.

اما پس از آن دفتر نخست وزیری انگلیس خطاب به دولت چین اعلام کرد که تبت بخشی از جمهوری خلق چین است.

داگلاس الکساندر، وزیر امور خارجه انگلیس در دولت سایه اعلام کرد که دولت چین از هیات رئیس جمهوری فرانسه که شامل شرکتهای تجاری بود، با هدف ارتقای روابط تجاری استقبال ویژهای کرد و این در حالی است که کامرون از گسترش روابط با پکن سخن میگوید اما به زوال روابط دو کشور توجهی ندارد.