به گزارشافکارنیوز، مقامات مینسک، آمریکا و انگلیس را متهم به نقض تعهدات خویش در قبال بلاروس کرده و هشدار دادند که این کشور ممکن است وضعیت هسته‌ای خود را مجددا مطالبه کند. این مسئله‌ای است که در متن سخنرانی هیئت نمایندگی این کشور در روز جمعه در دومین نشست کمیته تدارکاتی بازنگری معاهده منع تولید و گسترش سلاح های هسته‌ای در ژنو عنوان گردید.

صحبت بر سر اعمال فشارهایی است که برغم تضمین‌های امنیتی داده شده از سوی کشورهای فوق بر دولت بلاروس وارد می‌شود. در متن سخنرانی هیئت بلاروسی آمده است: سال‌ها پیش ۳ کشور آمریکا، روسیه و انگلیس در ازای خودداری بلاروس از حق داشتن سلاح هسته‌ای، این مسئولیت را برعهده گرفتند تا به استقلال و تمامیت ارضی بلاروس احترام گذاشته و از اقدامات اقتصادی برای اعمال فشار بر این کشور استفاده نکنند. ولی اکنون جهان شاهد است که آمریکا و انگلیس برخلاف تعهدات خود اقدام به تحریم‌های سیاسی و اقتصادی با هدف اعمال فشار بر مقامات مینسک به خاطر سیاست‌های مستقل مقامات این کشور می‌زنند.

علاوه بر این در راستای اقدامات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای، مصوبه کنفرانس منع تولید و گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سال ۲۰۱۰، کشورهای امضاء کننده این سند که دارای سلاح هسته‌ای هستند باید به کشورهای غیرهسته‌ای احترام گذاشته و امنیت آنها را تضمین کنند.

لازم به یادآوری است که در اوایل دهه ۹۰ کشورهای بلاروس، اوکراین و قزاقستان در ازای دریافت تضمین تامین امنیت خویش در از حق خویش در برخورداری از سلاح هسته‌ای گذشته و همه تسلیحات هسته‌ای باقی مانده از دوران اتحاد جماهیر شوروی در خاک این جمهوری‌ها را به روسیه واگذار کردند.

به عقیده کارشناسان، قضیه ادامه تشدید اعمال تحریم‌ها علیه بلاروس می‌تواند منجر به آن شود که مقامات مینسک از «تفاهم نامه بوداپست» خارج شود. چرا که آمریکا عملا از این تفاهم نامه خارج شده است و ظاهرا اخیرا سفارت آمریکا در مینسک اعلام کرده است که دولت ایالات متحده دیگر خود را متعهد به اجرای مفاد این سند نمی‌داند.

مسئله این است که در این صورت هر یک از ۳ کشور بلاروس، اوکراین و قزاقستان از لحاظ حقوقی حق خواهند داشت تا وضعیت هستهای خود را بازپس گیرند. به احتمال زیاد این امر منجر به آن خواهد شد که روسیه موافقت کند تا تسلیحات هستهای را بار دیگر در خاک این کشورها و یا حداقل یکی از آنها مستقر کند.