به گزارشافکارنیوز، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نگرانی‌ها در خصوص شکست مقامات میانمار برای جلوگیری از درگیری میان بوداییان و مسلمانان در استان راخین و مرکز میانمار و همچنین گزارش‌ها در خصوص سوء استفاده‌های ارتش، دولت آمریکا را ترغیب کرد تا تحریم‌های خود علیه این کشور را تمدید کند.

یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: تداوم تحریم‌ها به آمریکا این امکان را می‌دهد تا انعطاف‌پذیری لازم را برای هدف قرار دادن عاملان ناآرامی‌ها را حفظ کرده و از پس روی اصلاحات جلوگیری کند.

آمریکا سال گذشته به دنبال آزادی صدها تن از زندانیان سیاسی که یکی از سیاست‌های آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه میانمار محسوب می‌شد، روابط دیپلماتیک خود با میانمار را از سرگرفته و بیشتر تحریم‌های تجاری و سرمایه‌گذاری را به حالت تعلیق درآورد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: این تحریم‌های هدفمند، آمریکایی‌ها را از انجام اقدامات تجاری با کمپانی‌ها یا اشخاصی که مانع از انجام اصلاحات در میانمار شده و مرتکب نقض‌های جدی حقوق بشر یا تجارت‌های نظامی با کره شمالی شده‌اند، منع می‌کند.

اما آمریکا همچنین اعلام کرد که با تایید اصلاحات سیاسی در میانمار برخی از محدودیت‌های صدور روادید را علیه حکومت خونتای سابق میانمار برداشته است.

اعضای کنگره و یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کردند که دولت اوباما تلاش میکند تا سفر تین سین، رئیسجمهوری میانمار را به کاخ سفید برای ماه جاری تنظیم کند. اگر این سفر صورت بگیرد تین سین نخستین رئیسجمهوری میانمار است که از سال ۱۹۶۶ به آمریکا سفر میکند.