به گزارش افکارنیوز، به گزارش پایگاه خبری «۱۲. نیوز» محموله‌ای از تجهیزات نظامیان بریتانیا و نروژ توسط راه‌آهن از افغانستان به ازبکستان و از خاک این کشور به قزاقستان و روسیه منتقل شده‌ است.

بنا به گفته این منبع، محموله‌های نیروهای ناتو از این پس نیز از افغانستان توسط قطار به ازبکستان و از این کشور تا بندرهای آبی «لتونی» حمل می‌شوند.

منابع خبری محموله‌های مربوط به نیروهای مسلح بریتانیا و نروژ را بخشی از تجهیزاتی عنوان کرده‌اند که از طریق خاک ازبکستان در چارچوب برنامه خروج ائتلاف بین‌المللی از افغانستان به کشورهایشان منتقل می‌شوند.

این گزارش‌ می‌افزاید، هفته گذشته نیز ۲ قطار تجهیزات نظامی نیروهای فرانسه با قطار و توسط ازبکستان به این کشور منتقل شده‌ است.

در همین حال، بریتانیا و ایالات متحده با مقامات ازبکستان به این توافق رسیده‌اند که برای حمل تجهیزات نظامی خود عمدتا از مسیر زمینی و راه‌آهن ازبکستان استفاده کنند.

تاشکند در این مورد توافقنامه‌هایی را نیز با بریتانیا و آمریکا به امضا رسانده که این اسناد توسط مجالس این کشور در سال گذشته تصویب شد.

منابع رسمی اگرچه مبلغی که تاشکند از همکاری در این طرح را دریافت می‌کند اعلام نکرده‌اند اما گفته می‌شود بخشی از هزینه حمل‌ونقل به شکل تجهیزات نظامی و قطعات یدکی این تجهیزات در اختیار ازبکستان قرار می‌گیرد.

بنابر آمار اعلام شده از سوی وزارت دفاع ایالات متحده تا به حال نیز ازبکستان کشور اصلی در برنامه ترانزیت ناتو بوده و ۹۸ درصد محمولهها توسط خاک ازبکستان به افغانستان منتقل میشوند.