به گزارش افکارنیوز، با آغاز بحران سوریه میلیون‌ها نفر از مردم این کشور به خاطر از دست دادن خانه و کاشانه خود آواره شده و برای یافتن جان پناهی از حملات گروه‌های تروریستی راهی کشورهای همجوار سوریه از جمله ترکیه شدند که از همان ابتدای بحران بنابر آنچه منافع آن ایجاب می‌کرد، پذیرای این پناه‌جویان شد.


اما روزی نیست که خبری از درد و رنج پناه‌جویان سوری در اردوگاه‌های آنها چه در ترکیه و چه در اردن منتشر نشود، واقعا در داخل اردوگاه‌های پناه‌جویان سوری در ترکیه چه می‌گذرد و چه کسی در پس از تعرض‌ها و تجاوزهایی قرار دارد که علیه این پناه‌جویان به اجرا گذاشته می‌شود.


منطقة «الریحانیة» در ترکیه که در نزدیکی مرزهای مشترک دو کشور سوریه و ترکیه قرار دارد، روز گذشته شاهد یکی دیگر از این درد و رنج‌ها و جنایت‌ها بود که گفته می‌شود، قربانی آن این بار یک کودک سوری بوده است.


بنابر اظهار یکی از ساکنین این اردوگاه که خود را(جودت. م) معرفی کرده و به دلایل امنیتی خواستار عدم افشای هویت خود می‌شود، یک کودک سوری روز گذشته پرچم کشور ترکیه را در خیابان اصلی اردوگاه الریحانیه به آتش می‌کشد.


جودت. م در ادامه می‌افزاید: این کودک پس از آنکه برادرش را که سرکرده یکی از گروه تروریستی فعال در سوریه بود، از دست می‌دهد، با خانواده‌اش راهی ترکیه می‌شود تا در اردوگاه الریحانیه اقامت کند. اما به نظر می‌رسد که یکی از مسئولان اردوگاه تلاش می‌کند، به یکی از دختران نزدیکان وی متعرض شود و همین موضوع خشم این کودک سوری را بر می‌انگیزد.


اقدام این کودک در آتش زدن پرچم ترکیه خشم نیروهای امنیتی را بر می‌انگیزد تا وی را دستگیر کنند، اما ممانعت خانواده به تحویل کودک منجر به زد و خورد اعضای خانواده با نیروهای امنیتی می‌شود تا به سرعت ناآرامی و اعترض سراسر اردوگاه را فرا بگیرد.


این پناهجوی سوری در ادامه افزود که کودک سرانجام توسط نیروهای ارتش ترکیه بازداشت و در برابر دیدگان خانواده‌اش مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌گیرد و تلاش خانواده‌اش برای نجات وی و ممانعت از بازداشتش به جایی نمی‌رسد.


وی می‌گوید: این پایام ماجرا نبود، بلکه این کودک پس از مورد ضرب و شتم و تعدی قرار گرفتن توسط نیروهای ارتش ترکیه این بار توسط نیروهای ارتش آزاد و به اصطلاح انقلابیون مورد تعرض و حمله و ضرب و شتم قرار گیرد و کار به آنجا برسد که تنها به این حد اکتفا نکنند، بلکه این کودک و خانواده‌اش را از جمله دست نشاندگان و جاسوسان نظام سوریه در اردوگاه به شمار آورند.


محکومیت این اقدام توسط نیروهای دو ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه توسط ساکنین اردوگاه فرناندهی ارتش آزاد را به تکاپو واداشت تا در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن آتش زدن پرچم ترکیه اظهار کند که نیروهای ارتش آزاد و ترکیه به کودکی متعرض نشده‌اند، بلکه آنچه روی داده بازداشت دو جوان سوری بود که روز گذشته در اردوگاه مرزی الریحانیه اقدام به سوزاندن پرچم ارتش ترکیه کرده بودند و تلاش داشتند، موجب اغتشاش در اردوگاه شوند.


بیانیه ارتش آزاد در ادامه تاکید کرده است که در این تردید ندارد، این دو جوان از مزدوران و دست نشاندگان نظام سوریه در اردوگاه بودند و به این ترتیب ارتش آزاد تلاش میکند که بر حادثه تعرض به یک کودک سوری سرپوش بگذارد.