در پي تشديد بحران اتمي ژاپن، مقامات توکيو اعلام کردهاند به رغم وجود اندک ميزان راديواکتيو، آب لولهکشي پايتخت اين کشور سالم است.

به گزارش افکارنیوز به نقل از پرس تی وی، مقامات ژاپن روز شنبه(۲۸ اسفند) اعلام کرده‌اند، میزان ید ۱۳۱ در نمونه­ای آزمایشی از آب شهری توکیو، پایتخت این کشور ۱.۵ بکرل در کیلوگرم بوده است که این میزان بسیار پایین‌تر حد اعلام شده از آستانه تحمل یعنی ۳۰۰ بکرل در کیلوگرم برای آب و مواد غذایی است.

به گزارش خبرنگار پرس تی‌وی، این درحالی است که ژاپن انتقال هرگونه مواد غذایی از جزیره زلزله‌زده فوکوشیما را که نیروگاه اتمی آن در اثر سونامی ناشی از زلزله آسیب دیده، ممنوع اعلام کرده است.

یوکیو ادانو، دبیر کابینه ژاپن برای کاهش نگرانی ژاپنی­ها از آلودگی مواد خوراکی و آشامیدنی به مواد رادیو اکتیو، گفت: " مقدار رادیوکتیو در آب شهری در حدی نیست که خطرناک باشد بنابر این جای هیچ نگرانی وجود ندارد. "

هفته گذشته زلزله­­ای شدید در مقیاس ۹ ریشتر، جزیره فوکوشیما را لرزاند و به دنبال آن سونامی با امواجی به ارتفاع ۷ تا ۹ متر جزیره ساحلی این کشور را درنوردید.

در اثر زلزله یازده مارس ۲۰۱۱ در ژاپن و سونامی ناشی از آن، انفجاری در نیروگاه اتمی دیچی رخ داد که فعالیت سیستم خنک کننده نیروگاه را مختل کرد.

از آن زمان تاکنون ۴ رآکتور از ۶ رآکتور این نیروگاه دچار آتش­سوزی و انفجار شده­اند.

در این زلزله هم‌چنین دست‌کم ۱۸ هزار تن جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر بی‌خانمان شده‌اند.

به گزارش روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، میزان نشت تشعشعات رادیواکتیو پیرامون نیروگاه دیچی از میزان استاندارد بسیار فراتر رفته و آژانس سطح هشدار را از ۴ تا ۵ اعلام کرده است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار پرس تيوي هماکنون مهندسان ژاپني در تلاشند با اتصال خط برق به يکي از رآکتورها، سيستم خنک کننده را فعال کنند.