سرویس بین الملل افکار نیوز - در پي انتشار خبر حمله ائتلاف کشورهاي امريکا، فرانسه، انگليس، کانادا و ايتاليا به ليبي، چاوز گفت: "آنها ميخواهند نفت ليبي را به دست آوردند و به جان مردم ليبي هيچ اهميتي نميدهند."

به گزارش افکار نیوز به نقل از پرس تی وی، وی همچنین افزود: " آنها مردان جنگ اند…آنها احساس مسئولیت نمی‌کنند. پشت این حمله دستان امریکا و متحدان اروپایی‌اش دیده می‌شود، آنها به جای راه میانه‌روتری که ما پیشنهاد کرده بودیم(جنگ را انتخاب کردند). "
چاوز اخیرا طرحی را برای صلح در لیبی پیشنهاد و اعلام کرده بود، معمر قذافی از میانجیگری خارجی برای حل مناقشات در کشورش حمایت می‌کند.

با وجود این، فرزند قذافی بعد از اعلام این طرح گفت که آن‌ها به کمک دوستان‌شان نیاز ندارند؛ دوستانی که در منطقه‌ای بسیار دورتر از آن‌ها زندگی می‌کنند و ذهنیتی درباره وضعیت و شرایط لیبی ندارند.
در عین حال فرانسه شنبه(۲۸ اسفند) اعلام کرد که هواپیماهای جنگنده ائتلاف کشورهای غربی عملیات برای توقف حملات نیروهای قذافی به بنغازی را آغاز کرده‌اند.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، همچنین اعلام کرد که عملیات نظامی توسط نیروهای فرانسه، انگلیس، امریکا و کانادا با حمایت کشورهای عربی تا زمان برقراری آتش بس از سوی نیروهای وابسته به قذافی، ادامه دارد.

همچنین به گزارش رویترز، تلویزیون دولتی لیبی شنبه(۲۸ اسفند) تصاویری از حملات هوایی هواپیماهای غربی علیه اهداف غیرنظامی در طرابلس پخش کرد. این در حالی است که معمر قذافی حاکم لیبی، نیز در نطق کوتاه تلویزیونی خود وعده داد که حمله هوایی و موشکی نیروهای ائتلاف به این کشور، را تلافی کند.


وقوع انفجار نزدیک مقر قذافی

در پی حمله کشورهای غربی به لیبی، گزارش‌ها از وقوع چندین انفجار در نزدیکی مقر معمر قذافی حاکم این کشور، خبر می‌دهند.
اوایل وقت یک‎شنبه(۲۹ اسفند) همزمان با پرواز یک جنگنده خارجی بر فراز پایگاه نظامی باب العزیز که در حومه جنوبی طرابلس پایتخت این کشور واقع شده است، چند بمب در این منطقه منفجر شد.
با وجود این هنوز معلوم نیست چه مواضعی در این حمله هوایی مورد هدف قرار گرفته است.

در همین حال، اتحادیه آفریقا خواستار توقف سریع تهاجم به رهبری کشورهای غربی علیه لیبی شده است.
اتحادیه آفریقا همچنین از رژیم قذافی خواست " برای رسیدن کمک‎های انسان‎دوستانه به مردم نیازمند اقدامی صورت دهد " و " از جان خارجی‎ها از جمله مهاجران آفریقایی در لیبی محافظت کند. "

کشورهای عضو این اتحادیه در ادامه از قذافی خواستند، به " اصلاحات سیاسی به منظور کاستن از دلایل بحران حاضر " بپردازد.
در پی نشست سران کشورهای غربی که شنبه(۲۸ اسفند) در پاریس انجام شد، نیروهای خارجی حمله وسیع به لیبی را آغاز کردند تا حملات نیروهای قذافی به غیرنظامیان را در این کشور پایان دهند.
نمایندگانی از امریکا، انگلیس، فرانسه، امارات متحده عربی و قطر در این نشست حاضر بودند.

گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که هواپیماهای فرانسوی حمله به نیروهای دولتی لیبی را در شهر بنغازی محل اصلی استقرار انقلابیون، آغاز کرده‌اند.
فرانسه در شرایطی مداخله نظامی در لیبی را آغاز کرد که نیروهای وفادار به قذافی با وجود اعلام آتش‌بس دولت این کشور، از جمعه(۲۷ اسفند) همچنان شهر بنغازی را با حملات هوایی و توپخانه هدف قرار می‌دادند.
دولت قذافی پس از تصویب قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل پنج شنبه(۲۶ اسفند) مبنی بر اعمال منطقه پرواز ممنوع در آسمان لیبی، آتش بس اعلام کرد.

افزون بر این، نیروهای امریکایی و انگلیس با دست‌کم ۱۱۰ موشک کروز تاماهوک، سیستم دفاع هوایی لیبی را مورد هدف قرار داده‌اند که بر اساس گزارش‌ها، این موشک‌ها به مواضع نیروهای طرفدار قذافی برخورد کرده است.

نيروهاي ضددولتي ليبي با الهام از قيام مردم مصر و تونس که به حکومت هاي خودکامه زين العابدين بن علي و حسني مبارک، رؤساي جمهور مخلوع اين کشورها پايان داد، خواستار پايان حکومت ۴۱ سالع قذافي در اين کشور شدهاند.