با وجود اعلام اصلاحات سیاسی از سوی پادشاه مراکش، مردم این کشور امروز با هدف مطالبه دموکراسی و عدالت اجتماعی در این کشور تظاهرات می کنند.

به گزارش افکار نیوز به نقل از العالم، پیش بینی می شود در پاسخ به فراخوان جنبش " ۲۰ فوریه " امروز تظاهرات گسترده ای در برخی از شهرهای مراکش برگزار شود. روز ۲۰ فوریه نیز درپاسخ به این فراخوان دهها هزار تن در تظاهرات گسترده ای در سراسر این کشور شرکت کردند.

این جنبش که ازسوی جوانان مراکشی درسایت فیس بوک آغاز شده مصمم است با وجود سخنرانی پادشاه این کشور در روز نهم مارس امروز یکشنبه تظاهرات بزرگی برگزار کند.

پادشاه مغرب که دارای اختیارات بسیار گسترده ای است، اعلام کرده است قانون اساسی کشور را براساس برخی اصول از جمله تفکیک قوا، استقلال قوه قضائیه و تشکیل کابینه منتخب برخاسته از اراده مردم از طریق انتخابات آزاد مورد بازبینی قرار دهد.

جنبش " ۲۰ فوریه " ازاقدام نیروهای امنیتی مغرب مبنی برسرکوب تظاهرات روز یکشنبه گذشته دردارالبیضا که منجر به زخمی شدن برخی از تظاهرکنندگان شد به شدت انتقاد کردند.

سازمان عفو بین الملل نیز اعلام کرد: روز یکشنبه در سرکوب تظاهرات مردم مغرب توسط نیروهای امنیتی نظام، دهها نفر در دار البیضا زخمی شدند. این سازمان همچنین نسبت به احتمال روی آوردن نظام به خشونت آمیزترین روش ها درسرکوب تظاهرکنندگان، اظهار نگرانی کرد.

جوانان اسلام گرای عضو جمعیت عدل واحسان که یکی از بزرگترین جنبش های اسلام گرا درمراکش بشمار می آید اعلام کرد این جمعیت نیز مانند سایر سازمان های مردمی از جمله جمعیت حقوق بشر مراکش در تظاهرات امروز مشارکت خواهد کرد.

نادیا یاسین دختر بنیانگذار جمعیت عدل و احسان با ناکافی دانستن وعده های پادشاه مراکش در سخنرانی اش در این باره گفت: ما به همراه جوانان ۲۰ فوریه در تظاهرات مشارکت خواهیم کرد.

خالد ناصری وزیر ارتباطات مغرب نیز ادعا کرد: نظام میان خواسته های از روی حسن نیت جوانان مغربی در جنبش " ۲۰ فوریه " با درخواست های طرف های دیگر تفاوت قائل خواهد بود.

ناصری با ادعای اینکه ما با جوانان مغربی مشکلی نداریم با اشاره به جمعیت عدل و احسان، افزود: مشکل اصلی افرادی هستند که از آنها به عنوان ابزاری استفاده می شود.

اما ائتلاف احزاب حاکم روز جمعه با انتشار بیانیه ای همزمان با مشروع دانستن خواسته های جوانان مراکش در جنبش " ۲۰ فوریه " از مردم خواستند از طرح پیشنهادی از سوی پادشاه حمایت کنند.

مراکش که تا حدودی از اعتراضات مردمی حاکم بر کشورهای عربی در امان مانده بود، روز ۲۰ فوریه برای اولین بار شاهد برگزاری تظاهرات گسترده جوانان این کشور بود.

تظاهرکنندگان خواستار دستیابی به دمکراسی بیشتر، اصلاح قانون اساسی، برکناری کابینه و کاسته شدن از فساد و اختلاف شدید طبقاتی در این کشور شدند.