در ادامه سرکوبهاي خشونتبار دولت منامه، پخش برنامههاي شبکه فرهنگي iFILM (آي فيلم) به دليل ارسال پارازيت از داخل کشور بحرين دچار اختلال شده است.

به گزارش افکار نیوز به نقل از پرس تی‎وی، در پی بروز مشکل در پخش برنامه‎های شبکه ایرانی آی فیلم، که فیلم و سریال ایرانی را به زبان عربی پخش می‎کند، مسؤولان شبکه با شرکت ارتباطات ماهواره‌یی نورست، به عنوان شرکت طرف قرارداد پخش برنامه‌های این شبکه ارتباط برقرار کردند؛ اما آن‌ها از ارائه توضیحی دقیق در این خصوص خودداری کرده و تنها به پاسخ‌های ضدونقیضی مبادرت کرده‎اند.

در عین حال، شرکت نورست از شنبه(۲۸ اسفند) به مسؤولان این شبکه فرهنگی اطلاع داده است که از مرکز خود در بحرین برای مقابله با منشأ پارازیت‌ها تلاش می‌کند.

بر اساس این خبر، کارشناسان معتقدند، این عمل خلاف مقررات بین‎الملل و در ادامه اعمال سرکوب‌گرایانه حکومت بحرین است که پای نیروهای خارجی را هم برای سرکوب مردم به داخل کشور خود بازکرده و از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند.

علت این عمل حکومت بحرین، پخش سریال مختار ثقفی(مختارنامه) از این شبکه عنوان شده که مورد استقبال مردم عرب‌زبان قرار گرفته است.

اين نخستينبار نيست که شبکههاي ماهوارهيي ايراني با مشکل قطع برنامهها يا پارازيت مواجه ميشوند. اواسط ماه مارس ۲۰۱۰ (اسفند ۱۳۸۸ و فروردين ۱۳۸۹) نيز پخش برنامههاي شبکه خبري ايراني عربزبان العالم که از طريق ماهواره عربست پخش ميشد، با اختلال مواجه شده بود.