به گزارش افکارنیوز، رابرت فورد سفیر آمریکا در دمشق طی روزهای گذشته با معارضان سوری ارتباط برقرار کرده و آنها را برای گفت‌وگو با دولت دمشق دعوت کرده است.

یک منبع آگاه در معارضان سوری که نخواسته نامش فاش شود، خبر داد: فورد تاکید کرده که این طرح در چارچوب توافق آمریکا و روسیه است و عدم حضور معارضان به ضرر واشنگتن خواهد بود.

وزرای خارجه آمریکا و روسیه هفته گذشته پس از دیدار با یکدیگر در مسکو از دستیابی به توافقی دو جانبه در مورد بحران سوریه خبر دادند.

فورد در روزهای گذشته با رهبران ائتلاف مخالفان و دیگر گروه‌های معارض سوری برای متقاعد کردن آنها در راستای حضور پشت میز مذاکره با دولت دمشق رایزنی‌های فشرده‌ای داشته است.

فورد برای اقناع مخالفان دو تضمین ارائه داده که اولی استناد به سخنان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درباره عدم حضور بشار اسد در دوره انتقالی است، تضمین دوم این است که اگر معارضان در گفت‌وگو با نظام سوریه حضور نداشته باشند، آمریکا ضرر می‌کند.

همچنین سفیر آمریکا تلاش می‌کند با کمک گروه موسوم به «اعلامیه دمشق» معارضان سوری جناح اخوان المسلمین را تحت فشار قرار دهد.

هفته گذشته نیز منابع خبری گزارش دادند که سفرای آمریکا و فرانسه در تلاش هستند با تقویت جناح لیبرال معارضان سوری، اخوان المسلمین را تحت فشار قرار دهد.