به گزارش افکارنیوز، " عمران الزعبی " روز یکشنبه در نشست مطبوعاتی تاکید کرد که هیچ کس در آنکارا حق ندارد اتهامهای گزاف و بیهوده به سوریه درخصوص انفجارهای دیروز(شنبه) در شهر ریحانلی ترکیه وارد کند؛ زیرا پایبندی سوریه به ارزش ها، اجازه نمی دهد که دمشق چنین اقدامی را انجام دهد.

وی با تاکید بر این که دولت ترکیه و برخی طرف های دیگر مسئول اوضاع در سوریه هستند، خاطرنشان کرد: دولت آنکارا همچنین مسئول انفجارهای دیروز آن کشور است و رجب طیب اردوغان نخست وزیر باید از قدرت کناره گیری کند و حق ندارد که با ریختن خون سوری ها و مردم ترکیه، به دنبال کسب موقعیت برای خود باشد.

واکنش سوریه در حالی است که به گزارش شبکه ان تی وی ترکیه، " بشیر اتالای " معاون نخست وزیر ترکیه قبل از شروع تحقیقات درباره انفجارهای دیروز در شهر ریحانلی ترکیه، سوریه را به دست داشتن دراین انفجارها متهم کرد و مدعی شد که عاملان حملات تروریستی دیروز با سازمان اطلاعات سوریه در ارتباط بوده اند.

اتالای افزود: پلاک هایی از خودروهای منفجر شده به دست آمده است و تقریبا " همه افرادی که در انفجارها دست داشته اند، شناسایی شده اند و آوارگان سوری یا مخالفان هیچ ارتباطی با این جنایت فجیع ندارند ".

درهمین حال، روزنامه " حریت " ترکیه به نقل از " معمر غولر " وزیر کشور ترکیه نوشت افرادی که دراین انفجار دست داشته اند، شناسایی شده اند و مشخص شده است که آنان با سازمان اطلاعات سوریه در ارتباط بوده اند.

ناظران پیش بینی می کردند که تا قبل از دستیابی ترکیه به نتایج واقعی درباره انفجارهای ریحانلی، مسئولان این کشور، سوریه را به دست داشتن دراین حملات متهم کنند.

براساس آخرین آمارها، شمار قربانیان انفجارهای شهر ریحانلی واقع در نزدیک مرزهای سوریه، به ۴۳ کشته رسیده و شمار زخمی ها بیش از ۱۴۰صد نفر گزارش شده است.

وزیر اطلاع رسانی سوریه همچنین خاطرنشان کرد: دولت ترکیه، مناطق مرزی این کشور و سوریه را به مراکز تروریسم بین المللی تبدیل کرده و زمینه را برای ورود سلاح، مواد منفجره، خودرو و رساندن کمک های مالی و تسلیحاتی به دست تروریست ها فراهم کرده است.

الزعبی دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور را از نظر اخلاقی و سیاسی در برابر مردم سوریه و ملت های منطقه مسئول دانست.

سوریه در شدیدترین واکنش خود به ترکیه به علت ایفای نقش آنکارا در اجرای طرح آمریکا و رژیم اسرائیل برای براندازی نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، از طریق حمایت از گروه های مسلح و ایجاد ناامنی و بی ثبات در سوریه، نخست وزیر ترکیه را " خونریز و سفاک " نامید.

وزیر اطلاع رسانی سوریه همچنین گفت: جولان، اراضی متعلق به سوریه است و این کشور می تواند به عنوان بخشی از خاک خود، با این اراضی تعامل کند هرچند که نیروهای ارتش اشغالگر اسرائیل در این اراضی مستقر باشند.

وی افزود: " سوریه حق دارد که جبهه ای برای مقاومت مردمی ضد رژیم اشغالگر تشکیل دهد.