ماموران گمرك آستاراي جمهوري آذربايجان با بازرسيهاي شديد و عكسبرداري از اتباع ايراني عازم اين كشور، برخورد توهينآميز ميكنند.

به گزارش فارس تشدید برخوردهای موهن ماموران گمرک آستارای جمهوری آذربایجان با مسافران ایرانی موجب اعتراض شهروندان ایرانی شده است.

بازرسی‌های شدید و تبعیض‌آمیز، عکسبرداری از اتباع ایرانی عازم جمهوری آذربایجان در گمرک آستارای این کشور و برخوردهای غیرمحترمانه به مسافران ایرانی عازم جمهوری آذربایجان نارضایتی از سفر به این کشور را افزایش داده است.

دریافت وجوه خارج از عرف به روش‌های مختلف از اتباع ایرانی در مبادی ورودی به جمهوری آذربایجان نگرانی ایرانیان را در بر داشته است.

با توجه به اینکه دولت جمهوری آذربایجان از یک ماه گذشته انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی و برخورد با رشوه و اخاذی از مسافران خارجی در گمرک این کشور را با گماردن ماموران ویژه آغاز کرده است، ولی همچنان اخاذی گسترده کارمندان گمرک و پلیس این کشور با ایرانیان صورت می‌گیرد.

یک شهروند ایرانی که همراه خانواده‌اش از جمهوری آذربایجان بازگشته بود، در پایانه مرزی مسافری آستارای ایران در گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: برخورد نامناسب ماموران گمرک جمهوری آذربایجان با مسافران ایرانی به زیان این کشور است.

رضا نادی افزود: اگر کسی قصد سفر به جمهوری آذربایجان را داشته باشد باید به محض ورود به این کشور سرکیسه را شل کند در غیر این صورت مأموران مرزی آن بهانه‌جویی می‌کنند.

وی برخورد خلاف شأن ماموران جمهوری آذربایجان با شهروندان ایرانی را غیرقابل قبول دانست و گفت: وزارت امور خارجه باید در این باره بر ضرورت توجه به شئون مسافران ایرانی واکنش نشان دهد.

ماندانا رسولی ساکن تهران که مسافر بازگشته از جمهوری آذربایجان بود نیز به خبرنگار فارس اظهار داشت: ماموران در ایستگاه‌های مختلف پس از عکسبرداری از اتباع ایرانی و به بهانه انجام کارهای غیرقانونی مبالغی را اخذ می‌کنند و سپس امور مربوط به مسافران ایرانی را انجام می‌دهند.

وی افزود: اقدام جمهوری آذربایجان در عسکبرداری از اتباع ایرانی به هنگام ورود به این کشور اهانت به شأن و عزت ایرانی است.

رسولی با اشاره به اینکه در هر کشوری باید عزت ایرانی حفظ شود، گفت: در هر کشوری حقوقی برای مسافران خارجی درنظر گرفته شده است که اگر این حقوق در باره اتباع ایرانی اجرا نشود قابل پیگیری است.

شهرستان آستارا در استان گيلان آخرين نقطه مرزي ايران و جمهوري آذربايجان است.