روز يکشنبه (۱۴ فروردين) شهر دوبلي در نزديکي مرز سومالي و کنيا صحنه درگيري سنگين ميان ارتش و شبهنظاميان بوده و هماکنون نيروهاي امنيتي سوماليايي کنترل شهر را به دست گرفتهاند.

به گزارش پرس تی‌وی، گفته می‌شود در این درگیری‌ها ۴۴ تن از نیروهای الشباب کشته شده‌اند.

در عین حال مقامات سومالیایی مدعی شدند که شبه‌نظامیان منازل مسکونی در شهر دوبلی را هدف قرار داده‌اند که این امر موجب آوارگی صدها خانوار شده است.

برپایه گزارش‌های رسیده دست‌کم ۱۷۸ تن از طرفین درگیری کشته شده‌اند.

همچنین تبادل سنگین آتش تیربارها، ضدهوایی‌ها و خمپاره‌اندازها مجروح شدن ۱۴۰ تن از جمله شمار زیادی از غیرنظامیان را موجب شده است.

پس از آن که محمد عبدالله محمد، نخست وزیر سومالی اعلام کرد که ۱۷۰۰۰ نیروی نظامی اتحادیه آفریقا و ارتش سومالی نبرد را تا زمانی که الشباب کنترل بخشی از پایتخت و برخی شهرهای این کشور را در دست دارد، ادامه خواهند داد، شدت درگیری‌ها افزایش یافته است.

تحلیل‌گران بر این باورند که افزایش روزانه کشته‌شدگان شبه‌نظامیان و نظامیان دولتی، دورنمای هرگونه صلح و آرامش را در سومالی تیره و تار کرده است.

این کشور آفریقایی از زمان سرنگونی رژیم دیکتاتوری زیاد باره به دست امرای ارتش در سال ۱۹۹۱ فاقد دولت مرکزی توان‌مندی بوده است.

دولت کنونی سومالی تنها کنترل بخش اندکی از موگادیشو پایتخت این کشور را در اختیار دارد و ناهماهنگی میان نیروهای نظامی که به ندرت آموزش دیده و دست‌مزد دریافت می‌کنند موجب شده است تا وعده‌ها برای نبردی فراگیر علیه نیروهای مخالف تحقق نیابد.

جنگ، قحطی و بیماری تا کنون جان بیش از یک میلیون نفر را در سومالی گرفته و تمامی تلاش‌ها برای برقراری امنیت را ناکام گذاشته است.

در اثر جنگ و درگيري در سومالي، دستکم ۱.۴ ميليون سوماليايي بيخانمان و آواره شدهاند که بيش از ۳۰۰۰۰۰ تن از آنان در موگاديشو به سر ميبرند.