به گزارش افکارنیوز،خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: کره جنوبی امروز فعالیت ۲ رآکتور هسته ای خود را در راستای انجام تحقیقات گسترده پیرامون رسوایی گواهینامه‌های جعلی ایمنی متوقف کرد و همچنین آغاز به کار ۲ رآکتور دیگر را نیز به تعویق انداخت.

با این اقدام کره جنوبی ۱۰ رآکتور از ۲۳ رآکتور هسته ای این کشور به دلایل مختلف تعطیل شده اند و مساله کمبود انرژی تابستان امسال این کشور را تهدید می کند. کره جنوبی ۳۵ درصد از نیاز ملی به نیروی برق را از طریق انرژی هسته ای تامین می کند.

کمیسیون امنیت و ایمنی هسته ای این کشور با انتشار خبر تعطیلی دو رآکتور هسته ای اعلام کرده است: پس از آنکه متوجه استفاده از قطعات دارای ضمانتنامه جعلی ایمنی در این دو رآکتور شدیم اقدام به تعطیلی آنها کردیم. یکی از رآکتورها در سایت هسته ای «گوری» و دیگری در نیروگاه «ولسانگ» قرار دارد.

به گزارش این کمیسیون از سر گیری فعالیت یک رآکتور تحت تعمیر دیگر در سایت هسته ای گوری و آغاز به کار رآکتور هسته ای نیروگاه ولسانگ نیز به همین دلیل مشخص نیست.

قطعات استفاده شده در این ۴ رآکتور می بایست تعویض شوند.

فعالیت هسته‌ای کره جنوبی به علت پاره‌ای نقایص فنی، تعطیلی‌های اجباری و رسوایی های اداری به حالت رکود درآمده و اعتماد عمومی به صنعت هسته ای را پس از وقوع فاجعه هسته ای سال ۲۰۱۱ در فوکوشیما تضعیف کرده است.

تمام قطعات رآکتورهای هسته ای کره جنوبی می بایست ضمانتنامه ایمنی خود را از یکی از ۱۲ شرکت بین المللی سئول دریافت کنند.

سال گذشته مسئولان هسته ای کره جنوبی ۸ تامین کننده قطعات هسته ای را که برای هزاران قطعه مورد استفاده در رآکتورها گواهینامه های جعلی ایمنی صادر کرده بودند، شناسایی کردند. اگرچه قطعات مورد نظر از حساسیت ایمنی برخوردار نبودند، بازرسان این کشور تمامی رآکتورها را در سراسر کشور مورد بازرسی قرار داده و قطعات مذکور را تعویض کردند.

اوایل ماه جاری ۶ تن از مهندس برق هسته ای که تامین کننده این قطعات بودند به جرم دست داشتن در این رسوایی محکوم به گذراندن زندان شدند.

در ماه می سال گذشته نیز ۵ مقام ارشد نیروگاه برق هسته ای - آبی دولتی کره به اتهام تلاش برای سرپوش گذاشتن بر نقص فنی رآکتور قدیمی سایت گوری یک در دادگاه محکوم شدند.

علی رغم افزایش نگرانی مردم از مساله امنیت هسته ای، سئول متعهد شده است برنامه هسته ای خود را به پیش ببرد و ۱۶ رآکتور دیگر را تا سال ۲۰۳۰ ساخته و وارد چرخه سوخت این کشور کند.