به گزارش افکارنیوز، به نوشته روزنامه «هاآرتص»، یک مقام ارشد اسرائیلی دوشنبه خبر داد، ‌ مذاکرات آشتی میان اسرائیل و ترکیه بر سر مبلغی که اسرائیل باید بابت غرامت به خانواده قربانیان کشتار کشتی مرمره در سال ۲۰۱۰ بپردازد، به بن‌بست رسید.

وی افزود: به‌رغم سه دور مذاکره، اختلاف میان ترکیه و اسرائیل همچنان عمیق است.

بر اساس این گزارش، پس از آنکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به خاطر کشتار ۹ فعال ترک در حادثه کشتی مرمره عذرخواهی کرد، تل‌آویو و آنکارا مذاکره درباره پرداخت غرامت و عادی‌سازی روابط را آغاز کردند. اولین دور از مذاکرات ۲۲ آوریل در آنکارا برگزار شد در حالی که دور دوم مذاکرات ۶ می در بیت‌المقدس انجام شد.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، بعد از پایان نشست بیت‌المقدس، دو طرف اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کردند، پیش‌نویس توافقنامه تهیه شده اما هنوز برخی توضیحات درباره بعضی مسائل ضروری است. طبق این بیانیه، این توضیحات به مسئله میزان غرامتی که اسرائیل باید پرداخت کند، مربوط می‌شود.

بر اساس این گزارش، این مقام اسرائیلی از بیان مبلغی که دو طرف در طول مذاکرات درباره آن بحث کردهاند، خودداری کرد با این حال، هاآرتص دریافته، در حالی که اسرائیل برای پرداخت ۱۰۰ هزار دلار به هر خانواده اعلام آمادگی کرده، مقامات ترکیه یک میلیون دلار برای هر خانواده درخواست کردهاند.