به گزارش افکارنیوز،به نقل از سایت شبکه خبری العربیه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه با جان کری، همتای آمریکایی‌اش نشستی را در فرانسه در خصوص سوریه و فراهم کردن مقدمات نشست بین‌المللی ژنو ۲ با هدف حل بحران این کشور، برگزار کردند.

در این نشست دو طرف درباره مشارکت نمایندگان نظام سوریه و همه گروه‌ها و احزاب مخالف سوری در نشست ژنو توافق کردند.

علاوه بر این، یک منبع آگاه روسی اعلام کرد که کری و لاوروف توافق کردند موضوع دستگاه‌های امنیتی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و بانک مرکزی سوریه از موضوعات مورد بررسی در نشست ژنو ۲ مستثنی شود.

این منبع ادامه داد: توافق کری و لاوروف به دو طرف درگیر در سوریه اجازه می‌دهد که به حضور طرف مقابل اعتراض کنند و این به معنای آن است که هیات نماینده دولت سوریه در این نشست حق دارد درباره مشارکت هر یک از اعضای هیات مخالفان اعتراض کند.

منبع مذکور همچنین عنوان داشت: توافق کری و لاوروف دایره حضور مخالفان در نشست ژنو ۲ را گسترش داد به نحوی که هیات مخالفان تنها شامل ائتلاف ملی مخالفان سوریه نمی‌شود بلکه سایر گروه‌های مخالف را نیز در برمی‌گیرد.

سرگئی لاوروف پس از این نشست اعلام کرد: برگزاری کنفرانس بین‌المللی ژنو ۲ برای حل بحران سوریه امری دشوار است.

وی در این اظهارات که پس از دیدارش با کری در یکی از هتل‌های پاریس، پایتخت فرانسه برگزار شد اعلام کرد: برگزاری این نشست مساله آسانی نیست. اما فرصتی برای موفقیت در خصوص حل بحران سوریه است.

لاوروف درباره چهره‌های شرکت‌کننده در این کنفرانس نیز گفت: در خصوص برخی از کشورهایی که در کنفرانس ژنو ۱ مشارکت داشتند توافق شده است و به عقیده من می‌توان دایره مشارکت همه بازیگران اصلی و ذی ربط در خصوص وضعیت منطقه را گسترش داد.

جان کری نیز به نوبه خود در گفتگو با جمعی از خبرنگاران تاکید کرد که آمریکا و روسیه به اصول توافقنامه ژنو ۱ که ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی در خصوص سوریه برگزار شد پایبند هستند. در کنفرانس ژنو۱ شرکت کنندگان بر تشکیل یک دولت انتقالی با صلاحیت کامل که تایید دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه و گروه‌های مخالف را داشته باشد، تاکید شد.

کری همچنین اعلام کرد که دو کشور نسبت به هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی نگران بوده و درباره لزوم تلاش برای دستیابی به اسناد موثق در این خصوص توافق کردند.

وی گفت: روسیه و آمریکا در صورت استفاده این سلاح‌ها در سوریه به شدت آن را محکوم می‌کنند.

این ششمین نشستی است که میان جان کری و لاوروف برگزار می‌شود.

قرار است کری و لاوروف با لوران فابیوس، همتای فرانسوی خود نیز دیداری داشته باشند.