به گزارش افکارنیوز،به نقل از پایگاه اینترنتی سوریه نیوز، ناوی پیلای، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه در آغاز بیست و سومین نشست عادی شورای حقوق بشر این سازمان در ژنو، نسبت به آغاز " کابوس " واقعی در سوریه به دنبال اوضاع نابسامان سیاسی، اجتماعی و انسانی این کشور هشدار داد.

وی عنوان داشت: ما در برابرفاجعه‌ای انسانی، سیاسی و اجتماعی در سوریه قرار داریم، فاجعه‌ای که نشان دهنده آغاز کابوسی واقعی در سوریه است.

پیلای گفت: به نظر می‌رسد جامعه جهانی قادر نیست یک موضع قوی و قاطع در برابر حل بحران سوریه اتخاذ کند.

وی همچنین از همه کشورهای جهان خواست تا تمام تلاش خود را برای پایان دادن به بحران سوریه به کار بندند.

پیلای بار دیگر با ابراز نگرانی شدید نسبت به گزارش‌ها در خصوص تعداد قربانیان و مجروحان غیر نظامی درگیری‌های سوریه و حملات توپخانه‌ای و هوایی در شهر القصیر سوریه، بر لزوم ایجاد گذرگاهی امن برای غیرنظامیانی که خواهان ترک این شهر هستند تاکید کرد.

وی گفت: غیرنظامیان در واقع کسانی هستند که در سوریه بار اصلی بحران این کشور را به دوش می‌کشند به نحوی که اقدامات ناقض حقوق بشر در سوریه به وحشتناک‌ترین سطح خود علیه آنها در جریان است.

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در ادامه دو طرف درگیر در سوریه را به نادیده گرفتن قوانین بین المللی و قوانین حقوق بشر در سوریه متهم کرده و گفت: تیمی که شورای حقوق بشر به کشورهای همسایه سوریه اعزام کرد اطلاعاتی را به دست آورده که نشان می‌دهد دولت سوریه به استفاده نامناسب از زور در مناطق مسکونی ادامه می‌دهد.

پیلای همچنین به اقدامات ناقض حقوق بشر گروه‌های مسلح مخالف در سوریه اشاره کرده و گفت: گزارش‌های تهیه شده توسط تیم مذکور همچنین نشان می‌دهد نیروهای مسلح مخالف دولت از غیرنظامیان به عنوان سپرهای انسانی استفاده می‌کنند؛ عملیات آدم ربایی در سوریه از سوی این گروه‌ها رو به افزایش است.

این مسئول بلندپایه سازمان ملل بار دیگر از شورای امنیت خواست تا پرونده سوریه و اوضاع نابسامان انسانی در این کشور را به دادگاه کیفری بین‌الملل ارجاع دهد.

وی گفت: جنایات جنگی در سوریه و جنایات ضد بشری که در این کشور اتفاق می‌افتد قابل چشم‌پوشی نیست و نمی‌توان بدون مجازات از کنار آن عبور کرد. ما باید از دولت و گروه‌های مخالف مسلح در سوریه بخواهیم که در این باره توضیح بدهند.

پیلای همچنین بر لزوم انجام تحقیقات از بشار اسد، ‌ رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که نشست ژنو ۲ بتواند به " حمام خون روز افزون در سوریه و رنج‌های فراوان مردم این کشور " پس از گذشت ۲۶ ماه از آغاز درگیری‌ها پایان دهد.

اخیرا روسیه و آمریکا درباره برگزاری نشستی بین‌المللی در خصوص سوریه تحت عنوان ژنو ۲ با استناد به منشور توافقنامه ژنو ۱ توافق کردند.

این در حالی است که شبکه خبری سی‌ان ان اعلام کرد: جان مک کین، سناتور سرشناس آمریکایی روز دوشنبه از طریق ترکیه وارد اراضی سوریه شده و با رهبران ارتش آزاد و گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه دیدار کرده است.

این شبکه خبری به نقل از یکی از مسئولان دفتر مک کین اعلام کرد که وی ساعاتی را در اراضی سوریه گذرانده و علاوه بر دیدار با شخصیت‌های سیاسی مخالف سوریه با اعضای شورای عالی نظامی ارتش آزاد سوریه دیدار کرده‌ است.

همچنین سایت شبکه خبری اسکای نیوز عربی نیز اعلام کرد که مک کین در سفرش به اراضی سوریه با سلیم ادریس، فرمانده ستاد مشترک ارتش آزاد سوریه دیدار کرده است.

همچنین گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که رابرت فورد، سفیر آمریکا در سوریه نیز ماه گذشته ضمن دیدار از اراضی شمالی سوریه با فرماندهان ارتش آزاد دیدار و به مخالفان مسلح تضمین داده بود که کشورش بر لزوم عدم مشارکت بشار اسد و چهره‌های نظام وی در دولت انتقالی آتی تاکید دارد.

از سوی دیگر لوران فابیوس، ‌ وزیر خارجه فرانسه در میان جمعی از خبرنگاران در بروکسل مدعی شد: کشورش اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ارتش سوریه در بخش‌هایی از این کشور از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

وی اعلام کرد: این اسناد رو به افزایش هستند و باید تحقیقات درباره آنها صورت بگیرد.

فابیوس همچنین تاکید کرد: فرانسه رایزنی با همپیمانانش را در خصوص نحوه واکنش به این اسناد و نیز پیامدهای آن ادامه می‌دهد.

در همین راستا یک منبع بلند پایه امنیتی فرانسه نیز اعلام کرد که این کشور در حال انجام آزمایش بر روی نمونه موادی است که در سوریه استفاده شده و توسط خبرنگاران روزنامه لوموند از این کشور خارج شده است.

این مسئول فرانسوی که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد: نتایج آزمایش‌ها بر روی این مواد ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد.

وی گفت: خبرنگاران روزنامه لوموند نمونه‌های تهیه شده را به سازمان اطلاعات فرانسه تحویل داده‌اند و در حال حاضر آزمایشات روی این نمونه‌ها ادامه دارد.

این مسئول فرانسوی همچنین تاکید کرد: وزیران خارجه فرانسه، روسیه و آمریکا در نشست روز دوشنبه در خصوص مساله سلاح‌های شیمیایی سوریه نیز گفت‌وگو کردند.

از سوی دیگر شبکه خبری اسکای نیوز عربی درباره نشست مخالفان سوریه ضمن اعلام شکست مخالفان در رسیدن به نتایج مشخص در خصوص برخی از مسائل از جمله مشارکت در کنفرانس بین‌المللی ژنو ۲ اعلام کرد که نشست مخالفان سوریه در استانبول دو روز دیگر تمدید شد.

پیشتر مخالفان سوریه از پیوستن هشت چهره جدید به ائتلاف ملی مخالفان خبرداده بودند. نشست مخالفان سوریه در استانبول از روز پنج شنبه گذشته آغاز شده است.