به گزارش افکارنیوز،پایگاه خبری الجزیره گزارش داد: امیر کویت دیروز دوشنبه استعفای وزیر نفت را که برای خلاص شدن از استیضاح پارلمان درباره پرداخت غرامت دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری به یک شرکت آمریکایی، کابینه این کشور را ترک کرده بود، پذیرفت.

خبرگزاری کویت(کونا) به نقل از شیخ محمد العبدالله الصباح وزیر امور شورای وزیران در دولت کویت گفت: شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت دیروز دوشنبه دو حکم صادر کرد که بر اساس حکم نخست استعفای هانی حسین را پذیرفت و بر اساس حکم دوم مصطفی الشمالی وزیر دارایی را به عنوان سرپرست موقت وزارت نفت کویت تعیین کرد.

استعفای حسین مانع از آن شد که وی برای پاسخگویی به نمایندگان درباره غرامت سنگینی که در هفتم ماه مه به شرکت آمریکایی «داو کمیکال» به سبب لغو طرحی مشترک پرداخته است و دیگر تخلفات در پارلمان حضور یابد.

این در حالی است که هزینه این طرح مشترک که در دسامبر ۲۰۰۸ بین طرف آمریکایی و کویتی منعقد شده بود، ۱۷ میلیارد دلار بوده است.

اما نمایندگان پارلمان کویت از این اقدام انتقاد کردند.

یعقوب الصانع یکی از سه نماینده پارلمان کویت که خواستار استیضاح وزیر سابق نفت بودند تاکید کرد: وزیر و همه کسانی که این غرامت دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری را به شرکت داو کمیکال پرداخت کردند، مسئولیت کیفری، مدنی و اداری دارند.

استعفای هانی حسین چند روز پس از تصمیم‌های دولت کویت در ایجاد تغییرات ریشه‌ای بی‌سابقه در مدیریت شرکت‌ها و نهادهای دولتی نفتی در این کشور صورت گرفت.

از جمله این تغییرات تعیین نزار العدسانی برای تصدی ریاست اجرایی موسسه نفت کویت بالاترین نهاد اجرایی در این کشور پس از وزارت نفت بود که همه شرکتهای دولتی نفتی زیر نظر آن کار میکنند.