به گزارش افکارنیوز، " الکساندر گروشکو " نماینده دائم روسیه در ناتو، امروز سه شنبه اعلام کرد که مانور سازمان پیمان آتلانتییک شمالی در ماه نوامبر آینده تحت عنوان «Steadfast Jazz ۲۰۱۳» بر پایه اصول و منطق حاکم بر دوران جنگ سرد برنامه ریزی شده است و نمی‌تواند باعثنارضایتی مقامات مسکو نشود.

به گفته این دیپلمات بلندپایه، مقامات ناتو سناریوی این مانور را در اختیار طرف روسی قرار داده است و از این اسناد روشن است که کشورهای عضو ناتو قصد دارند در جریان این مانور «درگیری نظامی، به اشغال درآوردن منطقه‌ای و برقراری تمامیت ارضی برای آن» را مورد تمرین قرار دهند.

گروشکو افزود: از یک سو در اسناد سیاسی پیمان ناتو نوشته شده است که این سازمان هیچ کشوری را در منطقه اورآسیا دشمن خویش تلقی نمیکند. ولی از طرف دیگر ما شاهد هستیم که سناریوی درنظر گرفته شده برای این مانور، بر اساس منطق جنگ سرد، درگیری نظامی، به اشغال درآوردن بخشی از خاک یک کشور و به رسمیت شناختن استقلال آن مشخص گردیده است. جالب توجه اینکه، این مانور در کجا برگزار میشود؟ در منطقه بالتیک و جبهه اصلی اجرای این مانور در خاک لهستان صورت خواهد گرفت و مسلم است که این مسئله نمیتواند موجب نگرانی روسیه نشده و سئوالاتی را برای مقامات مسکو بوجود نیاورد.