بر اساس اين گزارش، خالد شيخ محمد مظنون اصلي حملات ۱۱ سپتامبر، از حق خود براي رسيدگي به پروندهاش در دادگاه غيرنظامي محروم شده است و بايد در دادگاهي نظامي در گوآنتانامو حاضر شود.

به گزارش پرس تی وی، به گفته یکی از مقامات اجرایی امریکا، اریک اچ هولدر دادستان کل این کشور، دوشنبه از بررسی اتهامات شیخ محمد و چهار تن دیگر از مظنونان این پرونده در دادگاهی متشکل از افسران نظامی خبر داده است.

این تصمیم با اظهارات پیشین هولدر در نوامبر ۲۰۰۹(آذر ۱۳۸۸) تناقض دارد؛ زیرا وی در آن زمان اعلام کرده بود که متهمان در دادگاهی غیرنظامی در شهر نیویورک محاکمه خواهند شد.

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا، کمی بعد از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۰۹ گفته بود که زندان گوآنتانامو را در خلیج گوانتانامو واقع در کوبا، تعطیل خواهد کرد و تمایل دارد به پرونده متهمان در یک دادگاه فدرال غیرنظامی رسیدگی کند.

بر اساس این گزارش، تصمیم برای رسیدگی به پرونده مظنونان در دادگاهی غیرنظامی در شهر نیویورک با مقاومت شدید ساکنان محلی مواجه شد. آن‌ها گفته بودند نمی‌خواهند در معرض خطر بالقوه دیگری در مرکز منهتن قرار گیرند.

این در حالی است که هم‎زمان با تصمیم گرفته شده از سوی دادستان کل امریکا، دادگاه عالی این کشور نیز از پذیرش استیناف زندانیان گوآنتانامو امتناع کرده است.

تحلیل‌گران می‌گویند این اقدام نشان می‌دهد که بالاترین مرجع قضایی و دادگاه عالی این کشور نمی‌خواهد خود را در شیوه رسیدگی به مسائل حقوقی توسط دادگاه‌های پایین‌تر درگیر کند.

محمد در مارس ۲۰۰۳ در پاکستان بازداشت شد و سه سال بعد به زندان گوآنتانامو در کوبا فرستاده شد.

گفته ميشود وي به برنامهريزي و اجراي عمليات ۱۱ سپتامبر اعتراف کرده است که در جريان آن بيش از سه هزار نفر کشته شدند.