آسوشیتدپرس به نقل از روزنامه "هندلزبلات" نوشت : همزمان با صدور این دستور قرار است که "انجلا مرکل" و "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل درباره ایران با یکدیگر گفتگو کنند.

هندلزبلات به نقل از منابعی در دولت آلمان گزارش داده که آلمان مدتهاست که از " بوندس بانک "، بانک مرکزی، خواسته تا پرداخت ها از طریق بانک " ای آی اچ "(EIH) مستقر در هامبورگ را تسویه نکند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این بانک تحت تحریم ایالات متحده آمریکا قرار دارد ولی اتحادیه اروپا هنوز تحریمی علیه آن وضع نکرده است.

اسرائیل که نخست وزیر آن قرار است هفته جاری با آنجلا مرکل دیدار کند از آلمان خواسته تا این بانک آلمانی را تعطیل کند، چرا که به ادعای آن از طریق مشارکت در تامین مالی برنامه هسته ای ایران به گسترش سلاح های کشتار جمعی کمک می کند.

بر اساس این گزارش، آلمان اجازه داده که میلیاردها دلار از پول فروش نفت ایران به هند از طریق این بانک به تهران پرداخت شود. هند به دلیل تحریم های آمریکا از ارسال مستقیم این پول به ایران خودداری کرده است.

با این حال روزنامه هندلزبلات می نویسد که بانک ای آی اچ هفته گذشته بار دیگر مورد تحقیق قرار گرفته است. گزارش ها حاکی از آن است که ایالات متحده آمریکا، آلمان را تحت فشار قرار داده تا با این موضوع برخورد کند ولی مقام های آلمانی گفته اند که دست آنها بسته است، چرا که این بانک مقررات اتحادیه اروپا را نقض نکرده است.

اتحادیه اروپا هنوز ارسال پول فروش نفت و گاز ایران از طریق سیستم بانکی کشورهای عضو آن را ممنوع نکرده است. هندلزبلات در ادامه می نویسد که این رویداد هزینه هایی برای شرکت های آلمانی در بر خواهد داشت چرا که این شرکت ها هم اکنون به خاطر ارسال کالا به ایران طلب های چند صد میلیون دلاری از این کشور دارند که پول ناشی از فروش نفت احتمالا می تواند بخشی از آن را جبران کند.

در یکسال گذشته سیستم های مالی بین المللی تحت فشار آمریکا محدودیت های زیادی برای معاملات تجاری با ایران ایجاد کرده اند .