سرویس بین الملل ـ پنج چهره سياسي مصري نامزدي خود رابراي احراز پست رياست جمهوري مصر اعلام كردند.

به گزارش «تابناک»، رسانه های مصری با اعلام خبر بالا اقدام به انتشار اسامی پنج تن از نامزدهای قطعی انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور کردند. در این فهرست هر چند چهره های شاخصی حضور دارند اما، برخی چهره های ناشناخته برای افکار عمومی بین المللی نیز دیده می شود.

«محمد البرادعی»، «عمروموسی»، «هشام السطویسی»، «حمدین صباحی» و سرهنگ «مجدی حتاته»، رئیس سابق ستاد ارتش مصر ۵ نامزدی هستند که در انتخابات ریاست جمهوری مصر به رقابت خواهند پرداخت.

بر پایه این گزارش، «محمد البرادعی»، ۶۸ سال دارد و مدیر کل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. او در سال ۲۰۱۰ میلادی پس از پایان مأموریتش به عنوان مدیرکل آژانس به مصر بازگشت. «البرادعی» در ۲۰۰۵ برنده جایزه صلح نوبل شد. او در رشته وکالت تحصیل کرده است. البرادعی به دلیل برخی روابطش با آمریکا در دوران تصدی اش در آژانس، از سوی مردم و اسلام گراها مهره مطمئنی به شمار نمی رود.

«عمرو موسی» نیز که اکنون دبیرکل اتحادیه عرب است، یکی از وزیران خارجه مشهور در دولت‌های پیشین «حسنی مبارک» بوده است. طرفدارانش وی را به دلیل حمایت از فلسطینی ها در زمان مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل تحسین می‌کنند. حضور او به عنوان دبیرکل اتحادیه عرب، که یک سازمان محافظه کار عربی و طرفدار حفظ رهبران کنونی عرب است، تا اندازه ای چهره او را در نزد افکار عمومی مصر مخدوش کرد. در گذشته بسیاری از مصری‌ها از وی به عنوان نامزد مورد حمایت خود برای تصدی سمت ریاست جمهوری نام برده اند، او پس از آغاز اعتراضات مردمی اعلام کرده، خواستار ایجاد نظام چند حزبی در مصر است.

این گزارش می افزاید: «حمدین صباحی» یک سیاستمدار ملی‌گرا در مصر است و رهبری حزب «کرامه» را در این کشور بر عهده دارد. این حزب هیچ گاه به طور رسمی مجوز فعالیت از سوی دولت مصر دریافت نکرده و در سال ۲۰۰۵ به نمایندگی پارلمان مصر برگزیده شد. «صباحی» در نظر داشت در انتخابات ریاست جمهوری همان سال نیز شرکت کند اما بعداً از این کار صرف نظر کرد. انتظار می رفت که وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اتی مصر ثبت نام کند.

«هشام السطویسی»، ۶۱ ساله فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه قاهره، در پرونده کاری خود مسئولیت هایی چون؛ معاون رئیس دادگاه استیناف مصر و ریاست قضات مستقل این کشور را بر عهده داشته است. سطویسی هر چند بیشتر سابقه حقوقی و قضایی دارد تا سیاسی اما اکنون خود را کاندیدای جدی ریاست جمهوری معرفی کرده است. او اخیرا با رفراندوم قانون اساسی ار حیثنحوه برگزاری و کیفیت تغییرات مخالفت هایی داشته و به نظر می رسد این موضوع بیش از گذشته وی را به چهره ای رسانه ای در مصر تبدیل کرده باشد، مسئله ای که به وی کمک می کند تا به وسیله آن خود را به جامعه مصر معرفی کند.

و در نهایت، سرهنگ «مجدی حتاته»، رئیس سابق ستاد ارتش مصر که چهره ای کاملا نظامی بوده و گفته می شود وی بر روی پشتیبانی ارتش از خود حساب ویژه ای باز کرده است. این سرهنگ بازنشسته امیدوار است با جلب نظر غرب و حمایت ارتش بتواند قدرت را در دست گیرد، موضوعی که از نظر بیشتر تحلیلگران سیاسی مصر و با توجه به تحولات حادثشده در این کشور، دور از ذهن می باشد.

نکته قابل توجه اینکه، تشکیلات اخوان المسلمین، به رغم تصور عمومی اعلام کرده کاندیدایی برای این مقام معرفی نخواهد کرد. در حالی که، پیش از این گفته می شد دکتر «محمد بدیع» رهبر ۶۶ ساله «اخوان المسلمین» در انتخابات آینده از طرف این تشکیلات کاندیدا خواهد شد.

البته گذشته از اسامی بر شمرده شده، پیش از این سخن از چهره هایی چون؛ «ایمن نور»، از نامزدهای دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری این کشور، نماینده پیشین مجلس و دبیرکل حزب «الغد»، «احمد زویل»، برنده جایزه نوبل شیمی در سال ۱۹۹۹ نیز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر مطرح بودند.

گفتنی است، بر اساس اصلاحیه قانون اساسی مصر که مردم این کشور چند روز پیش به آن رای مثبت دادند مدت زمان دوره ریاست جمهوری در مصر ۴ سال خواهد بود و تنها یک بار قابل تمدید است ضمن آنکه محدودیتی برای تعداد نامزدها نخواهد بود. همچنین بر اساس قانون اساسی اصلاحی، «جمهوری عربی مصر کشوری است که نظام دموکراتیک بر آن حاکمیت دارد، قانون اساسی مرجع قانونگذاری، اسلام دین رسمی و تعالیم شریعت اسلام منشا تعالیم و رفتار اجتماعی و سیاسی خواهد بود.»