به گزارشافکارنیوز، این روزنامه نوشت: جاسوس‌های آمریکایی که در انگلیس مستقر هستند ارتباطات فوق سری «دیمیتری میدویدیف»، رئیس جمهور سابق روسیه را در نشست سران گروه ۲۰ در لندن رهگیری کردند.

این خبر آزادی جاسوسان آمریکایی را در انجام اقدامات خود نشان می‌دهد که باعثنگرانی برخی محافل در انگلیس شده است.

این اطلاعات پس از رهگیری در اختیار مقامات ارشد کشورهای انگلیس، استرالیا، کانادا و نیوزیلند قرار گرفته است.

جاسوسی دولت انگلیس از سران گروه ۲۰ در نشست‌های لندن

بر اساس مدارکی که گاردین مشاهده کرده است، به دستور دولت انگلیس رایانه‌ها و تلفن‌های مقامات و سیاستمداران خارجی که در دو نشست گروه ۲۰ طی سال ۲۰۰۹ در لندن شرکت کردند، رصد و رهگیری شدند.

این روزنامه نوشت: برخی از نمایندگان کشورها فریب استفاده از کافی‌نت‌هایی را خوردند که توسط آژانس‌های اطلاعاتی انگلیس تهیه شده‌ بودند تا ایمیل‌های آن رصد شود.

این افشاگری در شرایطی اتفاق می‌افتد که انگلیس روز دوشنبه میزبان نشست دیگری برای کشورهای گروه ۸ است. همه این کشورها در نشست ۲۰۰۹ گروه ۲۰ که از آنها جاسوسی شده بود شرکت کرده بودند. بنابراین انتظار این می‌رود که این موضوع تنش‌هایی را بین نمایندگان کشورهای گروه ۸ ایجاد کند که احتمالا خواستار توضیح نخست وزیر انگلیس در این زمینه شده و این سوال را مطرح خواهند کرد که آیا این بار هم از آنها جاسوسی می شود یا نه.

این افشاگری همچنین سوالاتی را درباره حد و حدود اقدامات جاسوسی سرویس اطلاعاتی انگلیس و همچنین سازمان معادل آن در آمریکا یعنی آژانس امنیت ملی آمریکا که اقدام آن در شنود مکالمات تلفنی و رصد اطلاعات اینترنتی افراد مورد حمایت قرار گرفت، مطرح میکند.