مهر: ۵ فروند از کشتی‌های جنگی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) دیروز دوشنبه وارد خلیج فارس شده و در سواحل دوبی پهلو گرفتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف از اعزام این ناوها به خلیج فارس که به موجب اجرای عملیاتی با نام " دریاهای دوستی " وارد منطقه شده‌اند تحکیم مناسبات ناتو با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اعلام شده است.

این کشتی‌های جنگی که در اصل " مین‌روب " هستند بر اساس " معاهده همکاری‌های استانبول " که در سال ۲۰۰۴ امضا شد به خلیج فارس وارد شده و قرار است در سواحل بحرین و کویت پهلو بگیرند.

بر اساس این گزارش، هدف از انجام عملیات دریاهای دوستی، افزایش سطح همکاری‌های نظامی میان کشورهایی است که معاهده همکاری‌های استانبول را امضا کرده‌اند.

در همین رابطه ستوان " جیامپیرو سانا " از نیروی دریایی ایتالیا گفت: این عملیات یک فرصت ویژه برای انجام مذاکرات نظامی به منظور دستیابی به فهم بیشتر از توان یکدیگر و افزایش همکاری‌هاست.

ستوان " اناستازیوس سولاس " از نیرو دریایی یونان نیز گفت: برنامه‌ریزی برای انجام این عملیات پیش از آغاز انقلاب کشورهای عربی که از تونس آغاز شد برنامه ‌ریزی شده بود.

این کشتی‌های جنگی سفر خود را برای رسیدن به خلیج فارس از تاریخ ۲۲ ژانویه آغاز کرده و پس از گذر از کانال سوئز و دریای سرخ به خلیج فارس رسیده‌اند.

این کشتی‌ها حامل نظامیانی از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، یونان و آلمان هستند که قرار است چند تمرین نظامی نیز با نیروی دریای امارات داشته باشند.

خبرگزاری فرانسه هر چند اقدام به مخابره این خبر کرده اما در لابه‌لای سطرهای آن تلاش کرده تا به نوعی حضور این کشتی‌های جنگی در خلیج فارس را به اختلافات به‌وجود آمده میان ایران و عربستان در مورد تحولات بحرین مرتبط کرده و در این راه به تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا و چند عضو دیگر ناتو نیز اشاره کرده است.