به گزارشافکارنیوز، فیصل عبدالساتر کارشناس مسائل خاورمیانه درباره اظهارات اخیر محمد مرسی رئیس جمهور مصر علیه حزب الله و سوریه گفت: معلوم نیست که چه فکری محمد مرسی را به این سو هدایت کرد در حالی ما امروز شاهدیم که نتیجه دخالت‌های ترکیه به کجا رسیده است.

مرسی روز شنبه در سخنرانی که در کنفرانس موسوم به امت مصر برای حمایت از انقلاب سوریه انجام داد، اعلام کرد که قاهره تمام مناسبات خود با سوریه را به صورت کامل قطع کرده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به سناریو جدید آمریکا برای تشدید فشار سیاسی بر دمشق، تصریح کرد: مصر در این بازی می‌تواند وارد شود تا به مشکلات دیپلماتیک سوریه افزوده شود.

عبدالساتر با اشاره به اهداف داخلی سخنان ضد سوری مرسی، تصریح کرد: شکی نیست که هر کسی می‌خواهد حمایت جناح سلفی را به دست آورد و افکار عمومی را جذب کند، مرسی با موضع گیری تند دنبال این هدف است.

وی با اشاره به اینکه مرسی تلاش دارد تا با این اظهارات به نوعی از انتقادات داخلی مخالفان فرار کند، ابراز داشت که این تدبیر نتیجه نخواهد داشت چرا که در هفته‌های آینده مصر شاهد اعتراضاتی خواهد بود که ممکن است برای وی بحرانی جدی باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت که این اقدام برای اثر گذاری بر عرصه سیاسی داخلی است و مرسی می‌خواهد اینگونه مشکلات داخلی را مخفی کند و معارضانش را تضعیف کند.

وی با اشاره به اینکه مرسی در داخل کشور با مشکل مواجه است، افزود: پاسخ مردم مصر مشخص بوده و وی نتوانسته نظر مخالفان را منحرف کند.

عبدالساتر با بیان اینکه این اظهارت مرسی در راستای تشدید درگیری‌های مذهبی جاری در منطقه است، افزود: پس از آنکه گروه‌‌های سلفی اخیراً فتواهایی درباره سوریه دادند مرسی برای جذب علمای سلفی و نیروهای این جناح این کار را انجام داد.

وی گفت: رسیدن به حمایت کشورهایی حاشیه خلیج فارس نیز در اتخاذ تصمیمات اخیر بی تاثیر نیست چرا که مرسی به کمک‌های مالی این کشورها نیاز دارد.

این کارشناس عرب با اشاره به چراغ سبز قاهره به شورای همکاری خلیج فارس برای دریافت کمک‌های مالی این کشور تاکید کرد که مرسی علیه حزب الله سخنرانی کرد تا حمایت این کشورها را بدست آورد.

اخیراً شورای همکاری خلیج فارس به بهانه دخالت حزب الله در سوریه تحریم‌های گسترده‌ای را علیه این گروه اعمال کرده و تمام فعالیت‌های این مجموعه را تعلیق کرده است.

عبدالساتر با بیان اینکه نمیدانم چقدر این ایده مرسی موفق خواهد بود یا نه، گفت: مرسی فقط میخواهد کمک بیشتری بگیرد که شرط این کمکها همراهی مصر علیه ایران و حزب الله است، امروز حزب الله را به انتقاد گرفته و فردا نوبت ایران خواهد بود.