به گزارشافکارنیوز، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در لندن تاکید کرد که ارسال سلاح از سوی مسکو به سوریه به صورت قانونی صورت می‌گیرد و ارسال سلاح به دولت سوریه براساس قوانین بین‌المللی یک اقدام مشروع و قانونی است.
پوتین با بیان اینکه «ما هیچ قانونی را زیر پا نگذاشتیم»، در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص اخلاقی بودن ارسال سلاح به نظامی که دستش به خون مردم آلوده شده است، گفت: «فراموش نکنید که دست دو طرف به خون آلوده شده است.» وی در ادامه گفت: «آیا شما می‌توانید از کسانی حمایت کنید که دشمنانشان را می‌کشند و جنازه‌هایشان را مخفی می‌کنند و در مقابل شاهدان عینی بدنشان را می‌خورند؟»
رییس‌جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: «این اقدامات با ارزش‌های انسانی که مسکو نیز به آن باور دارد، مغایر است اما غرب می‌خواهد مخالفانی را مسلح کند که گوشت انسان می‌خورند.» پوتین با حمایت از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، غرب را نسبت به پیشنهادهایی مبنی بر مسلح کردن مخالفان سوری سرزنش کرد.
وی درباره کنفرانس صلح سوریه نیز تصریح کرد: «مساله برگزاری نشست ژنو ۲ همچنان پابرجاست، چون که برگزاری این نشست اقدامی مورد قبول در جهت حل و فصل مشکلات به شمار می‌آید.» رییس‌جمهوری روسیه با بیان اینکه «گمان نمی‌کنیم فرصت برای برگزاری این نشست از دست رفته باشد»، ‌ گفت: «من کاملا با سخنان نخست وزیر انگلیس مبنی بر اینکه برگزاری این نشست منطقی‌ترین و عقلانی‌ترین اقدام برای حل و فصل مساله سوریه است، موافق هستم.»
وی با بیان اینکه مشکل سوریه را تنها با راه‌‌های دیپلماتیک می‌توان حل و فصل کرد، گفت: «نخست وزیر انگلیس از برگزاری نشست ژنو ۲ حمایت می‌کند و ما در خصوص جزئیات این مساله با وی در شهر سوچی بحثو مذاکره کردیم و همین نظر را با شرکای آمریکایی خود مطرح کرده‌ایم.» وی خاطرنشان کرد: اطمینان دارم که می‌توان به راه‌حل نهایی برای این مساله دست یافت و اجازه داد تا تمام طرف‌های درگیر بر سر میز مذاکره بنشینند. پوتین در ادامه کنفرانس خبری خود با دیوید کامرون گفت: شرط دستیابی به این هدف آن است که تلاش‌های مشترکی صورت گیرد و دو طرف حسن نیت خود را نشان دهند. ولادیمیر پوتین نسبت به بررسی مساله سوریه در نشست سران گروه هشت در ایرلند شمالی و احتمال دستیابی به یک رویکرد مثبت، اظهار امیدواری کرد. از سوی دیگر، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز با تاکید بر اینکه بشار اسد، رییس جمهوری سوریه باید از قدرت کناره‌گیری کند، مدعی شد که بشار اسد «دیکتاتور» و «مسوول کشتارها و تخریب‌ها» در سوریه است.
وی با تاکید بر لزوم حمایت از مخالفان سوری اعلام کرد: اختلافات میان انگلیس و روسیه در خصوص مساله سوریه را می‌توان به نحوی حل و فصل کرد که به منافع مشترک دو کشور لطمه‌ای وارد نشود. با این حال نخست وزیر دولت ائتلافی انگلیس عنوان داشت که کشورش هیچ تصمیمی برای مسلح کردن مخالفان سوری اتخاذ نکرده است. دیوید کامرون گفت: «می‌توانیم اختلافات کنونی میان خود را حل و فصل کنیم چون که ما در نهایت اهداف مشترکی داریم که شامل حل و فصل درگیری‌ها می‌شود و از تجزیه سوریه پیشگیری می‌کند و پس از آن مردم سوریه سرنوشت خود را تعیین می‌کنند.»
وی در ادامه گفت: «من با ولادیمیر پوتین در خصوص عملکرد و مکانیزم‌های گروه هشت برای حل و فصل این مساله بحثو مذاکره کردم. ما تصمیم گرفتیم که نشست گروه هشت از تلاش‌های سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جان کری، وزیرخارجه آمریکا برای مشارکت دادن مردم سوریه در روند صلح حمایت کند.»
کامرون تصریح کرد: «ما تمام تلاش خود را برای پایان دادن به این درگیری‌های خونین انجام می‌دهیم و ما فرصت برگزاری نشست سران گروه هشت را غنیمت می‌شماریم.»
کامرون اعلام کرد: انگلیس همانند روسیه بر این باور است که سوریه با یک فاجعه انسانی رو به رو است و ثبات در این کشور وجود ندارد و اقدامات افراط‌گرایان به چشم می‌خورد.
وی با بیان اینکه «ما خواهان روند مسالمت‌آمیز در سوریه هستیم»، گفت: «مسوولیت‌ ما این است که در حاشیه نشست گروه هشت، موضعی مشترک اتخاذ کنیم که بر اساس آن موضع بتوان به صلح دست یافت.»
نخست وزیر انگلیس در ادامه کنفرانس خبری با پوتین تاکید کرد که موضع روسیه و انگلیس بر یک پایه و اساس مشترک استوار شده است و هر دو کشور خواهان پایان خونریزی‌ها و تحقق دموکراسی در سوریه هستند.
شهردار لندن هم در واکنش به تصمیم ارسال سلاح به مخالفان سوری مسلح ساختن شورشیان سوری را اقدامی «مصیبت آفرین» خواند.
به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، هشدار بوریس جانسون، شهردار لندن نسبت به مسلح ساختن شورشیان سوری پس از آن ابراز شد که علاوه بر ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، نیک کلگ، معاون نخست وزیر انگلیس، جان سنتامو، اسقف اعظم یورک در انگلیس و لرد دانات، رییس سابق ارتش این کشور نیز هشدارهای مشابهی را مطرح کرده‌اند. بوریس جانسون اظهار کرد: «مسلح ساختن شورشیان سوری مصیبت بار خواهد بود، زیرا در آن صورت انگلیس سلاح‌های خود را به دست دیوانگان می‌دهد.»
شهردار لندن، به دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس هشدار داد انگلیس نباید سوریه را به عنوان میدان زور آزمایی مورد استفاده قرار دهد و هرگونه سلاحی که برای مخالفان سوری فرستاده شود ممکن است به دست القاعده بیفتد.
نیک کلک، معاون نخست وزیر انگلیس نیز به دیوید کامرون علیه مسلح ساختن ارتش آزاد سوریه هشدار داد و گفت: اگر چنین کاری خوب بود انگلیس تا الان آن را انجام داده بود. لرد دانات، رییس سابق ارتش انگلیس نیز گفت نگران است چنین کمک‌هایی باعثمداخله بیشتر انگلیس شود. بحران در سوریه نشست گروه هشت در ایرلند شمالی را که از دیروز(دوشنبه) آغاز شده تحت‌الشعاع قرار داده است. این در شرایطی است که اشپیگل فاش کرد که عربستان قصد دارد ده‌ها سامانه موشکی ضد هوایی در اختیار مخالفان سوریه قرار دهد و این علاوه بر کمک‌های نظامی آمریکا و غرب خواهد بود. به نقل از مجله آلمانی اشپیگل، دولت عربستان در حال بررسی طرحی برای ارسال موشک‌های ضد هواپیما به مخالفان سوریه است. این مجله در جدیدترین شماره خود فاش کرد: بر اساس اطلاعاتی که از گزارش محرمانه سازمان اطلاعات آلمان به دست آمده، دولت عربستان در صدد است ده‌ها سامانه دفاع هوایی از نوع «Mistral MANPADS» که ساخت کشورهای اروپایی است، به مخالفان سوریه بدهد.
در تحولی دیگر پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره به نقل از شبکه خبری شام اعلام کرد: در انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی فرودگاه المزه در دمشق، پایتخت سوریه ۱۲ تن کشته شدند. بنا به گزارش شاهدان عینی، این دو انفجار مراکز ایست‌ بازرسی وابسته به لشگر چهارم ارتش سوریه را در ورودی فرودگاه نظامی المزه هدف قرار داده بود.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است نیز در خصوص این انفجار گزارش داد، خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز ایست بازرسی واقع در مسیر فرودگاه المزه منفجر شد که در پی آن ۱۰ تن از نیروهای نظام اسد کشته و زخمی شدند. دیده‌بان حقوق بشر همچنین اعلام کرد که فرودگاه المزه یکی از فرودگاه‌هایی است که در درجه اول برای مسوولان نظام سوریه و افسران ارتش استفاده می‌شود و این فرودگاه توسط لشگر چهارم ارتش که از قوی‌ترین لشگرهای نظامی سوریه به شمار می‌آید، حفاظت می‌شود. شبکه الاخباریه، تلویزیون رسمی سوریه، نیز اعلام کرد: انفجار مذکور در حقیقت تلاش برای هدف قرار دادن فرودگاه نظامی المزه بود و نیروهای نظام سوریه بلافاصله پس از انفجار راه‌های اصلی منتهی به فرودگاه المزه را بستند.
علاوه بر این، شبکه خبری اسکای نیوز عربی اعلام کرد گردان موسوم به «لواء شام» مسوولیت این انفجار را پذیرفته و اعلام کرده است که اعضای این گردان با همکاری یکی از اعضای داخلی فرودگاه المزه این حمله را انجام دادند.
از سوی دیگر، شبکه الجزیره اعلام کرد که نیروهای نظامي اسد در شهرکهای بنش، سرمین و التمامه با گروههای مسلح به شدت درگیر شدند.