به گزارشافکارنیوز، خبرگزاری رسمی اردن گزارش داد که ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن قانون تایید این توافقنامه را در زمینه مساعدت حقوقی متقابل در مسائل کیفری بین اردن و انگلیس امضا کرد که آن به منزله این است که تمامی مراحل قانونی آن طی شده و در انتظار اجرایی شدن است. پارلمان اردن هفته گذشته بررسی این توافقنامه را پایان داد.

دولت اردن اعلام کرده است که این توافقنامه صرفا در خصوص محمد عمر ابوعمر ملقب به ابوقتادة، روحانی تندرو و برای تسهیل تحویل دادن وی به اردن نیست.

ابوقتاده از سال ۲۰۰۰ به دلیل اقدامات تروریستی در اردن به اعدام محکوم شده است و براساس قوانین اردن اگر وی به این کشور بازگردد مجددا محاکمه خواهد شد.

دولت اردن تاکید کرد که بر اساس این توافقنامه به دو کشور اجازه داده می‌شود افراد مورد پیگرد را تحویل بگیرند.

نمایندگان پارلمان اردن اعلام کردند که بر اساس این توافقنامه به امان اجازه داده می‌شود که داماد پادشاه اردن و رئیس سابق هیات مدیره شرکت فوسفات را تحویل بگیرد.

دادگاه کیفری امان اخیرا داماد پادشاه را به اتمام فساد به ۵ / ۲۲ سال حبس و پرداخت غرامت بیش از ۲۸۴ میلیون دلار محکوم کرد.

تمام تلاشهای پیشین اردن برای تحویل گرفتن ابوقتاده که مدت طولانی را در انگلیس در بازدشت و اقامت اجباری به سر برده است، با در بسته مواجه شد، چرا که دادگاه حقوق بشر اروپا از تحویل وی به اردن خودداری میورزید و معتقد بود که تضمینهایی برای محاکمه عادلانه وی وجود ندارد.