به گزارشافکارنیوز، این لیست ۱۵ صفحه‌ای که برای نخستین بار جزئیاتی را درباره این زندانیان مطرح کرده در پاسخ به درخواست‌های آزادی اطلاعات روز دوشنبه در روزنامه‌های نیویورک تایمز و میامی هرالد منتشر شد.

در این لیست اسامی تمامی ۱۶۶ زندانی که در زندان گوآنتانامو محبوس هستند نیز ذکر شده است.

این زندانیان که به حبس نامحدود محکوم شده‌اند شامل ۲۶ یمنی، ۱۲ افغان، سه تبعه سعودی، دو لیبیایی، یک کنیایی، یک مراکشی و یک تبعه سومالی هستند.

دو تن از این زندانیان که هر دو افغانی بودند، جان باخته‌اند. یکی از آن‌ها خودکشی کرده و دیگری سکته قلبی کرده است.

وضعیت زندانیان یکی از مناقشه برانگیزترین مسائل زندان گوآنتانامو محسوب می‌شود.

مقام‌های آمریکا اعلام کردند، از آنجایی که این افراد مورد روش‌های بازجویی بسیار خشن همچون غرق مصنوعی قرار می‌گیرند، نمی‌توانند تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند چرا که اعترافاتی که از آن‌ها گرفته شده مخدوش است و در دادگاه پذیرفته نمی‌شود.

در سال ۲۰۰۹ یک گروه ضربت این اعترافات زندانیان را بررسی کرد چرا که قصد داشت تا به تعهد باراک اوباما، ‌ رئیس جمهوری آمریکا درباره تعطیل کردن زندان گوآنتانامو تحقق بخشد.

این گروه ضربت در ژانویه ۲۰۱۰ اعلام کرد که ۴۸ تن از این زندانیان فاقد شرایط محاکمه هستند چرا که مدارک موجود علیه آن‌ها کافی و قابل قبول نیست اما این گروه هرگز نام این زندانیان محکوم به حبس نامحدود را افشا نکرد.

گروههای حقوق بشری از این اقدام استقبال کردند اما از دولت باراک اوباما خواستند این ۸۶ زندانی را که اغلب آنها تبعه یمن هستند و در حال حاضر مشخص شده که میتوانند زندان گوآنتانامو را ترک کنند، انتقال دهد.