به گزارشافکارنیوز، آمریکا اسناد طبقه‌بندی‌شده مربوط به یک پروژه نظامی اسرائیل را که منابع مالی آن را واشنگتن تأمین می‌کند، منتشر کرد.

دولت «باراک اوباما» به اشتباه این اسناد را که مربوط به تأسیسات سری اسرائیل برای استقرار سامانه‌های پدافند هوایی «آرو ۳» است را منتشر کرده است. این اسناد که ارتش آمریکا آن‌ها را منتشر کرده، جزئیات ساخت این تأسیسات ۲۵ میلیون دلاری را فاش کرده. حتی ضخامت دیوارهای این مجتمع هم در این اسناد منتشر شده.

اطلاعات مربوط به این پروژه اولین بار در روز ۱۴ می در هفته‌نامه لندنی «دیفنس ویلکی» منتشر شد.

منابع اطلاعاتی می‌گویند مقامات نظامی اسرائیل پس از افشای این اطلاعات با پنتاگون تماس گرفته و توضیحات آمریکایی‌ها در مورد افشای این اسناد فوق محرمانه را خواستار شده‌اند. پنتاگون تاکنون از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده است.

ارتش آمریکا در بخشی از این سند آورده است: هزینه تقریبی ساخت و سازها بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون دلار برآورد می‌شود. حداکثر مدت زمان ساخت آن هم از امروز ۴۸۵ روز خواهد بود.

مقامات می‌گویند هزینه تاسیسات سامانه «آرو ۳» از محل کمک‌های ۳.۱ میلیارد دلاری سالانه آمریکا به اسرائیل تامین می‌شود.

اسناد این پروژه بیش از ۱۰۰۰ صفحه است که در می ۲۰۱۳ منتشر شده است. این اسناد نشان می‌دهد که اسرائیلی‌ها می‌خواهند در منطقه «تل‌شهار» تأسیساتی ضدانفجار بسازند. قرار است سامانه‌ای با ۶ پرتابگر در این تأسیسات مستقر شود. همچنین یک پایه بالابر هم در این تاسیسات نصب می‌شود تا «آرو ۳» قادر به شلیک باشد.

گفته می‌شود که انتشار این اسناد احتمالا اسرائیل را مجبور به بازنگری در این تأسیسات و تغییر مشخصات آن می‌کند.

آرو ۳ آخرین لایه از مجموعه پدافند هوایی سه لایهای است که گیجکننده (Stunner) نام دارد. آرو ۳ مختص ردگیری و انهدام موشکهای بالستیک برد بلند است. دو سامانه فلاخن داوود و گنبد آهنین لایههای زیرین آرو ۳ خواهند بود.