به گزارش افکارنیوز، روزنامه آمریکایی «لس آنجلس تایمز» در سرمقاله خود به موضوع غذا دادن اجباری به زندانیان گوانتانامو که در اعتراض به حبس های نامحدود در اعتصاب غذا به سر می‌برند پرداخت.

بر اساس این مقاله، حداقل ۱۰۶ نفر از ۱۶۶ زندانی گوانتانامو در اعتصاب غذا به سر می برند و از این تعداد به ۴۵ زندانی نیز به زور غذا داده شده است و این در حالیست که بر اساس گزارش جدید گروه ضربت اندیشکده «پروژه قانون اساسی» که رفتار با زندانیان گوانتانامو را مورد بررسی قرار می دهد، غذا دادن اجباری به زندانیان نوعی سوء استفاده محسوب می شود که باید متوقف شود.

یکی از اعضای این گروه ضربت، دکتر «جرالد تامسون» نام دارد که روند غذا دادن اجباری به زندانیان گوانتانامو را به این ترتیب توصیف کرده است: شما از نظر فیزیکی مجبور می شوید که غذا بخورید آن هم در شرایطی که به یک صندلی ویژه بسته می شوید و بازوها، پاها، بدن و سر شما مهار می شود تا اینکه نتوانید تکان بخورید. در این حالت لوله ای در داخل گلوی شما گذاشته می شود که تا معده شما می رود و شما تلاش می کنید که صرفا با کمک ماهیچه هایی که آزاد هستند یعنی گلوی خود مقاومت کنید. زندانیان چنین روندی را بسیار دردناک توصیف کرده اند.

چندین زندانی گوانتانامو اعلام کرده اند که نگهبانان زندان آنها را ساعت ها بعد از پایان غذا دادن اجباری، روی این صندلی ها نگه می داشتند و گاهی این زمان ۶ ساعت طول می کشید.

بر اساس این مقاله، ارتش آمریکا اعلام کرده است که استفاده از این صندلی ها برای مهار تهاجم زندانیان به پرسنل آمریکایی است و این در حالیست که یک زندانی که شرایطش به حدی وخیم شده است که باید از نظر پزشکی برای حفظ زندگی اش به وی به زور غذا داده شود، بعید است که توانایی جسمی لازم برای تهاجم به پرسنل آمریکایی داخل زندان را داشته باشد.

در ادامه گزارش به اظهاراتی پزشکی مستقل اشاره شده که از گوانتانامو بازدید و زندانیان را معاینه کرده است؛ این پزشک گفته است که استفاده از صندلی های مهار مقاومت زندانی به هنگام غذا دادن اجباری، در شرایط فعلی برای هر زندانی مورد استفاده قرار می گیرد آن هم بدون توجه به میزان پیروی زندانی از قانون. این پزشک گفته است که روند غذا دادن اجباری به زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می برند، باعثایجاد درد جسمی و آسیب روانی می شود و این پیامدها در یکی از موارد منجر به ایجاد اختلال استرس بعد از ضربه(PTSD) در زندانی شده است.

بر اساس این مقاله، پزشکان وظیفه حفظ زندگی را دارند اما آنها همچنین وظیفه دارند که به استقلال بیماران احترام بگذارند و تحت سلطه مقامات زندانی قضاوت پزشکی نکنند.

لس آنجلس تایمز نوشت که کمیته بین المللی صلیب سرخ، انجمن پزشکی جهان و انجمن پزشکان آمریکایی تماما مخالفت خود را با غذا دادن اجباری به زندانیان ابراز کرده و این اقدام را نقض اخلاق پزشکی توصیف کرده اند.

این در حالیست که مقامات پنتاگون اعتصاب غذا را ابزار جنگ نامتقارن می دانند.

بر اساس این مقاله، شاید حبس زندانیان در سلول و غذا دادن اجباری به آنها بتواند مرگ آنها را به تعویق بیندازد اما نمی تواند برای مدت نامحدودی از مرگ زندانیان جلوگیری کند. غذا دادن های اجباری به زندانیان برای طولانی مدت خطرهای پزشکی خاص خود را به همراه دارد و زندانیان گوانتانامو حتی با وجود شدیدترین تدابیر امنیتی در این زندان ها اقدام به خودکشی کرده اند.

تاکنون گزارش هفت مورد اقدام به خودکشی در گوانتانامو ثبت شده است.

در انتهای این مقاله آمده است که متاسفانه زندانیان گوانتانامو دیگر امیدی به تحقق وعده «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای بستن گوانتانامو ندارند.

اوباما در شعارهای مربوط به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۰۸ میلادی وعده تعطیلی گوانتانامو را مطرح کرد اما تاکنون با گذشت ۵ سال، هنوز این وعده محقق نشده است.

فعالیت ادامه دار گوانتانامو با هزینه سالانه ۹۰۰ هزار دلاری برای هر زندانی، آن را به گران ترین زندان جهان تبدیل کرده است.