به گزارش افکارنیوز، یکی از قانونگذاران روسی که در میان مقاماتی که به صورت خصوصی با ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق و افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو حضور داشت، گفت: اسنودن پناهندگی در روسیه را می‌خواهد و قصد دارد تا در ازای چنین توافقی اطلاعات محرمانه‌ای را که در اختیار دارد دیگر افشا نکند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت، روسیه باید در عوض اسنودن را به آمریکا بازگرداند تا با اتهامات جنایی که علیه وی در جریان است مواجه شود.

سخنگوی کاخ سفید افزود: ایجاد یک برنامه تبلیغاتی برای اسنودن در تضاد با بیانیه‌های پیشین دولت روسیه مبنی بر بی‌طرفی این کشور است و اینکه آنها هیچ کنترلی بر حضور اسنودن در این فرودگاه ندارند. این مساله همچنین با ضمانت‌های روسیه در مورد اینکه نمی‌خواهند اسنودن خدشه بیشتری به منافع آمریکا وارد کند، مغایرت دارد.

جن پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در مورد این نشست ابراز ناامیدی و تاسف کرد.

وی گفت: ما از اینکه مقامات و آژانس های روسیه علی‌رغم بیانیه دولت مبنی بر بی‌طرفی در این مساله به این فعالان و نمایندگان اجازه دیدار با اسنودن را در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو دادند، بسیار متاسف و ناامید شده‌ایم. نگرانی ما از این است که برای اسنودن این فرصت ایجاد شد تا در یک برنامه تبلیغاتی صحبت کند.

همچنین کاخ سفید در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریک و ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش نیز روز جمعه در جریان یک مکالمه تلفنی در مورد برخی مسائل از جمله مساله اسنودن با یکدیگر مذاکره کردند.

جی کارنی اعلام کرد، این مکالمه تلفنی از چند روز پیش برنامه‌ریزی شده بود و هیچ ارتباطی با دیدار اسنودن این فعالان حقوق بشر نداشت.

کاخ سفید در بیانیه‌ای در مورد این مکالمه اوباما و پوتین اعلام کرد، هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه پوتین برای بازگرداندن اسنودن به آمریکا آماده شده در این مکالمه وجود ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: این دو مقام بر اهمیت روابط دو جانبه آمریکا و روسیه تاکید کرده و در مورد چندین مساله امنیتی و دو جانبه از جمله وضعیت اسنودن و همکاری برای مقابله با تروریسم‌ با یکدیگر مذاکره کردند.

سخنگوی کاخ سفید گفت: اسنودن یکی از فعالان یا مخالفان حقوق بشر نیست. وی به افشای اطلاعات محرمانه متهم شده و باید به آمریکا مسترد شود.

کارنی همچنین به دولت روسیه تاکید کرد تا به سازمانهای حقوق بشری این اختیار را بدهد تا در داخل روسیه و نه تنها در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو به فعالیتهای خود بپردازد.