به گزارش افکارنیوز، " سام رینسی "، رهبر مخالفان کامبوج که در فرانسه به سر می‌برد به طور غیابی به اتهام ارتکاب جرایمی که وی آنها را با انگیزه سیاسی می‌داند به۱۱ سال زندان محکوم شده بود. از جمله اتهامات رینسی چاپ نقشه‌ای است که در آن مرز با ویتنام به صورت " جعلی " مشخص شده است.

سخنگوی کابینه دولت کامبوج اعلام کرد: تمامی اتهامات در مورد او کنار گذاشته شده‌اند. او مردی آزاد است و از بازگشتش به کشور استقبال می‌کنیم و هر زمانی که بخواهد می‌تواند بازگردد.

این سخنگو افزود: این عفو توسط هون سن، نخست وزیر کشور با " هدف سازش ملی " از پادشاه درخواست شد.

در همین حال سام رینسی طی تماسی تلفنی از پاریس گفت: این مساله که رهبر مخالفان سیاسی اجازه داشته باشد در زمان مبارزات انتخاباتی و همچنین روز انتخابات در کشورش باشد، پیروزی کوچکی برای دموکراسی محسوب می‌شود.

رینسی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که وی در " چند روز‌ آتی " به کشورش باز می‌گردد تا برای حزبش به نام " نجات ملی کامبوج " تبلیغ انتخاباتی کند.

وی همچنین تصریح کرد اعطای عفو نشان دهنده این مساله است که " کامبوج در حال حرکت در مسیر صحیح است اما همچنان اقداماتی دیگر برای انجام شدن باقی مانده‌اند. "

رهبر مخالفان گفت که قصد دارد در آستانه انتخابات این کشور که قرار است در تاریخ ۲۸ ژوئیه برگزار شود در تبلیغات انتخاباتی حزبش شرکت کند اما افزود که " تصمیم سیاسی دیگری " مبنی بر اجازه دادن به وی برای نامزد انتخابات شدن نیاز است.

از سوی دیگر تپ نیتا، دبیرکل کمیسیون انتخابات ملی کامبوج گفت: نام رینسی از لیست ثبت نام انتخاباتی حذف شده است و در نتیجه نمی‌تواند به عنوان نامزد در انتخابات شرکت کند. ما نمی‌توانیم کاری برای وی انجام دهیم.

طرفداران رینسی به مناسبت بازگشت وی به کشور به خیابان‌های پنوم پن، پایتخت کامبوج رفتند و پرچم‌های حزب وی را به اهتزاز درآوردند.

هون سن که انتظار دارد در انتخابات ۲۸ ژوئیه پیروز شود در نامه‌ای به پادشاه این کشور گفته است که اعطای عفو این امکان را به انتخابات می‌دهد که " طبق اصول دموکراتیک " برگزار شود.

قانونگذاران آمریکایی اعلام کرده‌اند که اگر انتخابات به صورت آزاد در کامبوج برگزار نشود کمک‌هایشان را به این کشور متوقف خواهند کرد.

باراک اوباما، ‌ رئیس جمهوری آمریکا در سفرش به کامبوج در ماه نوامبر هون سن را در مورد تحقق قوانین حقوق بشر و برقراری دموکراسی تحت فشار قرار داد.

هم‌زمان سخنگوی سفارت آمریکا در کامبوج اعلام کرد: آمریکا از مساله عفو رینسی استقبال کرده است و همچنین از دولت کامبوج می‌خواهد فضایی امن را برای بازگشت وی ایجاد کند.

وی افزود: انتخابات آزاد و عادلانه نیازمند بستری مناسب و شرکت بدون شرط احزاب مخالف است.