رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد بنا به درخواست " محمود احمدی‌نژاد " پیشنهاد خود برای برقراری صلح در لیبی را مجددا مطرح می‌کند.

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، " هوگو چاوز " رئیس‌جمهور ونزوئلا از ملت‌های دنیا خواست با تشکیل کمیسیونی بزرگ‌تر از اتحادیه آفریقا، مانع ادامه " حملات جنون‌آمیز امپریالیستی " کشورهای غربی در لیبی شوند.

چاوز در جریان یک مراسم مذهبی در کلیسایی در ونزوئلا اظهار داشت: احمدی‌نژاد از من خواست تا بار دیگر پیشنهاد ۲ ماه گذشته‌ام را برای پایان دادن به تهاجم جنون‌آمیز در لیبی مطرح کنم.

وی خاطرنشان کرد: ناتو هر روز هواپیماهای بیشتری را برای کشتن مردم بی‌گناه لیبی درخواست می‌کند. این کار راه‌حل خروج از بحران در لیبی نیست. برای حل این مشکل باید به راه‌کارهای سیاسی و دیپلماتیک روی آورد.

چاوز با انتقاد از رهبران غربی گفت: اوباما و روسای جمهور کشورهای اروپایی خود را مالکان دنیا می‌دانند و بمباران شهرها و کشتن بی‌گناهان را از جمله حقوق خود می‌پندارند.

وی در ادامه تاکید کرد: من همچنان در تلاش‌هایم در راه رسیدن به صلح ثابت قدم خواهم بود و ندای صلح را به گوش ملل صلح‌طلب که بیشتر ملت‌ها را در بر می‌گیرند خواهم رساند. ما در روزهای هفته عید پاک برای برقراری صلح در دنیا دعا می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در قسمت دیگری از سخنرانی خود خاطرنشان کرد: هدف امپریالیسم و دولت‌های اروپایی از دخالت در لیبی تسلط بر ذخایر نفتی این کشور است. حمایت آنها از مردم لیبی دروغی بیش نیست. غربی‌ها تنها درصدد اشغال کشور لیبی و تصاحب ذخایر نفتی آن هستند، کاری که در سال ۲۰۰۲ نتوانستند در ونزوئلا انجام دهند.

چاوز در ماه مارس پیشنهاد داده بود کمیسیونی برای ایجاد صلح در لیبی تشکیل شود. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و متحدانش در روز ۱۹ مارس تهاجم خود علیه لیبی را آغاز کردند.

دولت لیبی آمار کشته‌شدگان غیر نظامی در جریان حملات غربی‌ها را صدها تن اعلام کرده است. صدها غیر نظامی دیگر نیز در جریان این حملات مجروح شده‌اند. در این میان شورای امنیت سازمان ملل هدف دخالت نظامی نیروهای غربی در لیبی را " دفاع از مردم لیبی " عنوان کرده است.

با وجود تاکید ناتو بر دفاع از مردم لیبی، در چند روز اخیر لیبی شاهد حملاتی از ناتو در مناطق شهری و غیر نظامی بود.