به گزارش افکارنیوز، کمیسیون جرایم جنگی سازمان ملل اواخر ماه گذشته(ژوئیه) بیش از ۱۰ هزار پرونده را در اختیار دیوان کیفری بین‌المللی قرارداد که مربوط به متهمان جنگ جهانی دوم است.

دیوان کیفری بین‌المللی این اسناد را به صورت آنلاین و نامحدود در اختیار کاربران قرار داده است.

مارتین نسیرکی سخنگوی سازمان ملل در این باره گفت: انتشار بخشی از اسناد جنگ جهانی دوم در اینترنت موجب می‌شود تا پژوهشگرانی که در زمینه حقوق کیفری بین‌المللی فعالیت می‌کنند به راحتی بتوانند به این اسناد دسترسی داشته باشند.

کمیسیون جرایم جنگی در اکتبر ۱۹۴۳ میلادی تشکیل شد تا لیست‌های مربوط به متهمان جرایم جنگی که شامل ۳۷ هزار نفر بودند را منتشر کند و اتهامات مطرح شده علیه آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد تا در صورت نیاز بازداشت و محاکمه شوند. بعدتر در سال ۱۹۴۹ دفتر دبیر کل دسترسی به این اطلاعات را محدود کرد و تنها دولت‌ها، آن‌ هم در شرایط خاص به آن دسترسی داشتند.

پژوهشگران و حقوقدانان همواره خواستار دسترسی به این پرونده‌ها بودند. این پرونده‌ها اغلب مربوط به جرایمی است که تاکنون به درستی مورد بررسی و محاکمه قرار نگرفته‌اند. این جرایم مواردی چون تجاوز و خودفروشی اجباری و جرایم سربازان معمولی است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیوان کیفری بینالمللی اعلام کرد که بیش از ۲۲۴۰ سند که حاوی ۲۲ هزار و ۱۸۴ صفحه است اکنون در پایگاه اطلاعات دادگاه قراردارد که کاربران برای انجام تحقیقات به آن دسترسی دارند.