به گزارش افکارنیوز، «نوری مالکی» ضمن هشدار درباره عواقب ناگوار ورود نیروهای خارجی به آنچه وی قلمرو تروریسم در منطقه خوانده، گفت: تروریسم یک پدیده شوم است که کل منطقه را دربرگرفته است، بنابراین برای ریشه کن کردن آن باید همه کشورهای منطقه دست به کار شوند.

کرد پرس نوشت: در همین رابطه «علی الموسوی» مشاور مالکی نیز گفت: طرح ابتکاری نوری مالکی شامل درخواست از کشورهای عربی دوست و برادر برای همکاری در مبارزه با تروریسم است و هماهنگی های لازم در این زمینه وظیفه ای است که شرایط بحرانی منطقه انجام آن را بر همگان لازم و ضروری کرده زیرا تروریسم یک آفت جهانی است و ضرر آن کم و بیش متوجه همه کشورهای جهان است.

وی افزود: موضع عراق در این زمینه بسیار روشن و شفاف است و آنچه مورد نظر ماست همکاری‌های مؤثر و کارساز میان عراق و مصر و عربستان و ترکیه و سایر کشورهای منطقه برای تضعیف پایگاه های تروریسم در خاورمیانه است.

موسوی اضافه کرد: کسانی که بر این باورند که خطر تروریسم دامنگیرشان نخواهد شد در توهم به سر می برند زیرا گروههای تروریستی بارها پرده از چهره واقعی خود برداشته که همان شعله ور ساختن آتش جنگ های فرقه ای و مذهبی در کل منطقه است.

از سوی دیگر بالا گرفتن موج اعمال تروریستی در عراق و به تبع آن حمله به دو زندان بزرگ در این کشور که منجر به فرار بسیاری از سرکردههای القاعده شد موجبات ناراحتی مراجع دینی عراق از جمله آیت الله سیدعلی سیستانی را فراهم کرده است تا آنجا که نماینده ایشان در کربلا شیخ احمد الصافی در خطبه های نماز جمعه گفت: واقعاً عراق به کدام سمت و سو می رود؟ جنگ داخلی یا نابودی کامل زیر ساختها؟