به گزارش افکارنیوز، این در حالی است که متحدان سیلویو برلوسکنی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا در حال تلاش و لابی‌گری به منظور این هستند که مجازات وی با عفو رئیس‌جمهوری ایتالیا لغو شده و وی بتواند از مجازات حبس و ممنوعیت تصدی مناصب دولتی فرار کند.

حامیان برلوسکنی همچنین از حدود ۱۰ میلیون ایتالیایی که در انتخابات سال جاری میلادی به وی رای دادند، خواستند امروز(یکشنبه) خیابان‌های شهر رم را پر کنند.

روز پنجشنبه عالی‌ترین دادگاه ایتالیا حکم مجازات حبس چهار ساله برلوسکنی را تایید کرد.

این برای نخستین بار است که برلوسکنی در دو دهه گذشته با محکومیت قطعی مواجه می‌شود.

بر اساس یک قانون به منظور زیاد نشدن جمعیت زندان‌ها، مجازات برلوسکنی به یک سال کاهش یافته و از آنجا که وی بالاتر از ۷۰ سال سن دارد می‌تواند به جای زندان حبس خانگی و یا انجام خدمات اجتماعی را انتخاب کند.

برلوسکنی تاکید دارد که قربانی دادستان‌ها و قضاتی که به گفته وی گرایش چپ‌گرایانه دارند، شده است.

دانیلا سانتانچه، یکی از نزدیکترین هم‌پیمانان برلوسکنی اظهار داشت: در این کشور دموکراسی با تصمیم دادگاه عالی مثله شده است.

پس از آنکه متحدان سیاسی برلوسکنی و مقامات حزب وی روز جمعه نزد وی رفتند در چند جبهه راهبرد نجات برلوسکنی را در دستور کار قرار دادند.

برلوسکنی در یک پیام ضبط شده ویدئویی چند ساعت پیش از آنکه دادگاه عالی ایتالیا محکومیت وی را تایید کند وعده داد که حامیان حزبش را بسیج خواهد کرد.

رناتو برونتا، یکی از رهبران حزب مردم آزادی متعلق به برلوسکنی روز شنبه اظهار داشت که وی به همراه رناتو شیفانی، رئیس سابق مجلس سنا خواهان دیدار با جورجیو ناپولیتانو، رئیس‌جمهور ایتالیا شده‌اند که می‌تواند دستور عفو صادر کند.

ناپولیتانو به طور علنی درباره عفو مجازات برلوسکنی اظهار نظر نکرده است.

اما بر اساس قانون اساسی ایتالیا، فقط برلوسکنی وکیل وی و یا یکی از اعضای خانواده‌اش می‌توانند عفو ریاست جمهوری را درخواست کنند.

در صورت به دست آوردن عفو مجازات برلوسکنی می‌تواند محو و یا کمتر شود اما محکومیت وی از بین نخواهد رفت.

از طرف دیگر، ساندرا بوندی، یکی از وفاداران به برلوسکنی با دامن زدن به تنش‌های سیاسی گفت: اگر برلوسکنی مجبور به گذراندن دوره مجازات شده و از کرسی سنا محروم شود ایتالیا باید یک راه حل پیدا کرده و یا با خطر جنگ داخلی روبرو شود.

با وجود این بعید است که برلوسکنی به‌ زودی دوره مجازات خود را سپری کرده و یا کرسی خود را از دست بدهد.

وی تا اواسط ماه اکتبر وقت دارد تا تصمیم بگیرد خواهان مجازات حبس خانگی و یا انجام خدمات اجتماعی است یا خیر.

همچنین رویههای سنا برای کنار گذاشتن وی از این مجلس نیز احتمالا چند ماه به طول خواهد انجامید