به گزارش افکارنیوز، سازمان اطلاعات آمریکا(NSA) میلیون‌ها داده اطلاعاتی را از سرویس اطلاعاتی آلمان(BND) به دست آورده است. همچنین همکاری‌های فنی میان ۲ طرف نیز بسیار بیشتر از آنچیزی بوده است که تاکنون افشا شده بود.

بر اساس این گزارش، سرویس فدرال اطلاعات آلمان اطلاعات فراوانی را از آژانس امنیت آمریکا به دست آورده است و مقامات سرویس خارجی آلمان اکنون می‌گویند که این اطلاعات در پایگاه «بادآیبیلینگ‌»(Bad Aibling)؛ یکی از ۲ محل جمع‌آوری اطلاعات در آمریکا در خاک آلمان جمع‌آوری شده است.

بنابر اطلاعاتی که «ادوارد اسنودن» مامور پیشین سازمان سیا که افشاگری‌های وی درباره جاسوسی‌های آمریکا خبرساز شده است در اختیار گذاشته، فقط در دسامبر سال گذشته تحت عنوان(برنامه) «آلمان - ۳۰ روز گذشته» حدود ۵۰۰ میلیون فراداده در اختیار گذاشته شده‌اند. فراداده‌ها یا ابرداده‌ها اطلاعاتی هستند که درباره جزئیات داده‌های دیگر توضیح می‌دهند.

یکی از مقامات سازمان اطلاعات آلمان در این مورد گفت که آمریکا علاوه بر باد آیبلینگ، با سرویس اطلاعاتی افغانستان نیز در ارتباط بوده است. این ارتباط در زمینه داده‌های اطلاعاتی از جمله تلفن، ایمیل و پیامک بوده است.

سرویس اطلاعاتی آلمان همچنین اعلام کرد که پیش از اینکه این اطلاعات در اختیار آمریکایی‌ها قرار گیرند در چند مرحله مورد بررسی قرار گرفته اند تا اطلاعات شخصی آلمانی‌ها از آنها جدا شوند.

ضمن اینکه شاهدی مبنی بر اینکه سرویس امنیتی آمریکا به اطلاعات شهروندان آلمانی دسترسی داشته، منتشر نشده است و اگر هم اینطور بوده است، هنوز شاهدی در این مورد در دست نیست.

همچنین بنابر اطلاعات آرشیوی اسنودن، این اطلاعات از مرکزی در بادآیبلینگ به وسیله ارتباط مستقیم الکترونیکی به آژانس امنیت آمریکا منتقل می‌شد.

اشپیگل نوشت که انتقال حجم کلانی از اطلاعات به این شیوه پرسشی جدید را مطرح می‌کند و آن این است که آیا چنین اقدامی مبنای قانونی دارد؟

موضع‌گیری سرویس اطلاعاتی آلمان دفاع از اقدامات صورت گرفته است به طوری که تمامی فعالیت‌ها در چارچوب همکاری با دیگر سرویس‌های اطلاعاتی را اقدامی در راستای قانون می‌داند.

اسنودن چندی پیش با انتشار اسنادی فاش کرد که سازمان امنیت آمریکا با استفاده از برنامه ای بنام «پریسم» ارتباطات شهروندان خود را تحت کنترل و نظارت دارد.

طبق اسناد اسنودن مشخص شد سازمان امنیت ملی آمریکا با استفاده از این برنامه میلیون ها تلفن، پیامک، ای‌میل و فکس شهروندان آمریکایی را جاسوسی کرده و تحت نظارت خود دارد و به مرکز اطلاعات چندین غول بزرگ اینترنتی از جمله گوگل و فیسبوک نیز دسترسی کامل دارد.

این افشاگر پس از آن اروپاییها را از جاسوسی آمریکا مطلع کرد و فاش کرد که این کشور مکالمات سران اروپا در اجلاس های مهم از جمله جی ۸، جی ۲۰ و نیز جلسات سران اروپا را نیز شنود می کرده است.