به گزارش افکارنیوز، پرفسور " یاسمین اینجه اوغلو " درس دانشکده ارتباطات دانشگاه گالاتاسرای می‌گوید چشم انداز مطبوعات آزاد امیدبخش نیست.

وی گفت: وضعیت از سال ۲۰۰۷ در حال بدتر شدن است و هم اکنون در پایین ترین حد خود قرار دارد. در فضای قدرت سیاسی‌ که تحمل اختلافات و انتقادات را ندارد صاحبان رسانه‌ها نمی‌تواند در برابر حزب حاکم مقاومت کنند و این فقدان اصول به خوبی در خدمت صاحبان رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

صاحبان رسانه‌ها، خبرنگاران یا دانشجویانی را که دولت را مورد انتقاد قرار می‌دهند یا با آن مخالفند اخراج می‌شوند آنهایی که اخراج نمی‌شوند به خود سانسوری متوسل می‌شوند. به طور خلاصه صحبت در خصوص مطبوعات آزاد در مقطع کنونی توهم است.

روزنامه ملیت پس از انتشار خبر دقایقی از نشست بین عبدالله اوجالان رهبر حزب تروریست کارگران کردستان(پ. ک. ک) که در زندان به سر می‌برد و سیاستمداران کرد از جانب رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه مورد انتقاد قرار گرفت.

اردوغان روزنامه ملیت و حسن جمال، مقاله نویس آن را علنا محکوم کرد. جمال پس از اینکه مقاله‌اش در خصوص آزادی رسانه‌ها توسط گروه " دمی رورن " صاحب این روزنامه رد شد مجبور به استعفا شد. این گروه در زمینه‌های گوناگون تجاری بسیار فعال است.

بایدار مقاله نویس روزنامه تودی زمان و نماینده ویژه پیشین روزنامه " صباح " اخیرا به خاطر اظهاراتش در خصوص دولت از این روزنامه اخراج شد. او مدعی شده بود که دستکاری در رسانه‌ها بخشی از برنامه سیاسی‌ است که بر پایه خاص قدرت اجرایی مداخله‌جو صورت می‌گیرد.

بایدار به خاطر اینکه مقالاتش در خصوص اعتراضات پارک گزی موضع ضد دولتی داشت از شغل خود در روزنامه صباح اخراج شد. پیش از آنکه وی اخراج شود هیات ویراستاری صباح نپذیرفته بود دو تا از ستون‌های وی در ارتباط با اعتراضات پارک گزی و روابط دولت و رسانه‌ها را منتشر کند.

برخی از شبکه های خبری ترکیه مانند ان تی وی به خاطر پوشش ناکامی اعتراضات خشم مردم را برانگیختند.

شاخص سال ۲۰۱۳ آزادی مطبوعات دنیا که متعلق به خبرنگاران بدون مرز است نشان داد که ترکیه در میان ۱۷۹ کشور در زمینه آزادی مطبوعات در رده صد و پنجاه و چهارم قرار دارد.