گروه بین الملل:

اگر دیوانه باشید یا از دنیای اخوان المسلمین باشید این تئوری توطئه منطقی به نظر می‌رسد. کافی است بگوییم که همه افراد جهان دور هم جمع شده‌اند تا رژیم اخوان المسلمین در مصر را سرنگون کنند. همه با هم.

به گزارشافکارنیوز، المانیتور نسخه‌ای از اولین سند تحلیلی داخلی این گروه را که اخوان المسلمین در روزهای اخیر توزیع کرده است به دست آورده است. این سند به دست محمد احمد راشد ۷۵ ساله نوشته شده است. وی یک فرد با ملیت عراقیست که تحلیلگر ارشد و تئوریسین اصلی این گروه است. گرچه این فرد هیچ سمت رسمی در این سازمان ندارد، اعضای اخوان او را در ردیف شیخ یوسف قرضاوی، قرار داده اند. وی را همچنین می توان هم ردیف با محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین دانست.

راشد ضمن متهم کردن آمریکا به حمایت از کودتا در مصر، می گوید که ایالت متحده با استفاده از ارتش مصر به دنبال نابودی جاه طلبی های اسلامی در مصر است.

در صفحه ۱۰ این سند آمده است: " ما از باراک اوباما ناامید شدیم؛ کسی که فکر می‌کردیم از مقام‌های قبلی عاقل‌تر است و آزادی را به کشور ما خواهد آورد، چرا که به گمان ما او از مقام قبلی خود، جرج دبلیو بوش باهوش‌تر است و قصد دارد واقع‌گراتر و اصول‌گراتر باشد. "

به نظر می‌رسد صفحه ده این سند دیدگاه خود در مورد سیاست‌های آمریکا را از نیویورک تایمز گرفته باشد.

راشد همچنین به نقش هواداران و وفاداران رئیس‌جمهور سابق، حسنی مبارک اشاره می‌کند و معتقد است که آنها مانع اصلاحات و پیشرفت برنامه های مرسی هستند.

وی همچنین اسرائیل را متهم می‌کند که با ایفای نقش موثر در کودتا و حمایت از ارتش مصر با پول کشورهای خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی و امارات به پایان بخشیدن به حکومت مرسی کمک کرده است.

به گزارش المانیتور؛ راشد همچنین در ادعایی ایران را دست پنهان این کودتا عنوان کرده است. در حالیکه مقامات کشور بارها دخالت در مصر را رد کرده اند، این افراطی می‌گوید ایران به خاطر موضع خود در سوریه و نفوذ در مصر، شیعیان این کشور را علیه مرسی تحریک می‌کند.

سایت تحلیلی فرانت پیج ضمن بازتاب این گزارش در آخر می افزاید: خوب پس این یک توطئه آمریکایی-ایرانی-سعودی-اسرائیلی-اماراتی است. من نمیدانم چه کسی میتواند این را باور کند؟