به گزارش افکارنیوز، به نوشته روزنامه دیلی میل، کودکان ویتنامی چند دهه پس از استفاده از عامل نارنجی - یک نوع سم علف‌کش آلوده‌کننده طبیعت - توسط نیروهای آمریکایی در جنگ ویتنام به دنیا آمده‌اند اما برخی از این کودکان همچنان از اثرات این ماده شیمیایی رنج می‌برند.

برایان دریسکول، عکاس مستقر در نیویورک به ویتنام سفر کرد تا از تقلاهای روزمره نسل سوم قربانیان عامل نارنجی که با چندین بیماری جدی، نقص جسمانی و معلولیت‌های ذهنی مبارزه می‌کنند، تصویربرداری و مستند سازی کند.

دریسکول در جریان سفرش به ویتنام با نوجوانان و کودکانی دیدار کرد که با معلولیت‌های جسمی و ناتوانی‌های روحی رنج می‌بردند.

ارتش آمریکا در جریان جنگ ویتنام از ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۱ میلادی از عامل نارنجی به عنوان بخشی از برنامه جنگ شیمیایی استفاده کرد.

در این ۱۰ سال نیروهای آمریکایی حدود ۲۰ میلیون بشکه از عامل نارنجی را در ویتنام، لائوس و بخش‌هایی از کامبوج استفاده کردند تا شورشیان نتوانند پشت درختان و گیاهان پناه بگیرند.

این ماده شیمیایی توسط شرکت " Monsanto Corporation and Dow Chemichal " برای وزارت دفاع آمریکا تولید می‌شد. نام عامل نارنجی از رنگ آن بر گرفته شده است.

به گزارش صلیب سرخ ویتنام حدود یک میلیون ویتنامی تحت تاثیر عامل نارنجی قرار گرفته‌اند که ۱۵۰ هزار تن از آنها کودک هستند. دولت آمریکا این آمار را رد کرده است.

از اثرات عامل شیمیایی میتوان به این موارد اشاره کرد: انواع سرطانها، دیابت نوع ۲، بیماریهای مادرزادی در کودکان، بیرون زدگی نخاع و بیماریهای دستگاه تناسلی.